Zeybekci: Cari açık düşecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cari açığın düşeceğini belirterek, “Türkiye artık 2014'deki bu onarımdan sonra 2015 çok farkı yere gidecek" dedi.

12.04.2014 - 15:02

Zeybekci: Cari açık düşecek

Babadağ İlçesini ziyaret eden bakan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, belediye önünde toplanan vatandaşlara hitap etti.

"Dünyanın herhangi bir yerinden Türkiye'nin kredi notu şöyle olacak, büyümesi yüzde 2 olacak, ihracat artmayacak diyen o felaket tellallarına inanmayın" diyen Bakan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz Türkiye'nin zenginliklerini biliyoruz, hangi güçlere sahip olduğunu biliyoruz. Türkiye ihracatını yüzde 10 civarında artırarak 166 milyar dolara ulaşacak. İhracatın artmasıyla üretim ve istihdam artacak, gelir seviyesi yükselecek, refah artacak, tüketim artacak. Tüketim arttığı zaman memleketin tamamında büyüme artacak, ülkemiz bir adım daha ileriye gidecek. Büyümeyi yüzde 2,5 diyorlar... Sizin huzurunuzda söylüyorum, Türkiye'nin bu sene büyümesi yüzde 4'ü geçecek. Bakın Türkiye’nin 1980 yılında yaptığı ihracatın iki katını Zorlu Holding yapıyor. Yani 2 milyar dolar ihracatımız vardı, Zorlu Holding tek başına 3,5 milyar dolar yapıyor. Nereden nereye geldik.

Onların istediği Türkiye'nin dış ticaret açığı, cari açığı artsın, Türkiye para bulamasın yeniden IMF’nin, Dünya Bankası'nın önünde el pence divan dursun. Yunanistan Başbakanı'nın Almanya Başkakanı'nın karşısında 'el pençe divan duruşunun fotoğrafı yayınlandı. Aynı toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın Almanya Başbakanı'nın karşısında duruş fotoğrafı, diğer fotoğrafla yan yana yayınlandı. Nasıldı duruşu? Sanki 'Denizli Efesi', öyle duruyordu.

Tüm beklentilerin çok üzerinde bu sene dış ticaret açığı düşecek. Cari açık da düşecek, Türkiye artık 2014'deki bu onarımdan sonra 2015 çok farkı yere gidecek. Üretmeye devam, ihracata devam. Durmak yok yola devam, hizmete devam."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...