Deprem riskinin araştırılarak deprem yönetiminde alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ı dinledi.

Aydın, tarihi binalar hariç, binaların güçlendirilmesi uygulamasına karşı olduğunu, binaların yıkılarak, yenilerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Aydın, 1999 depreminin ardından geçen süre içinde sıfırdan başlayıp yapılan bir tane kaçak binanın olmadığını ifade ederek, bunun aksinin ispat edilmesi halinde belediye başkanlığını bırakacağını bildirdi.

Sorunlu alanların, Belediye Meclisi kararı, Bakanlar Kurulu onayıyla afet referanslı dönüşüm alanı ilan edilmesinin yasal altyapısının oluşturulması gerektiğini vurgulayan Aydın, ''Belediyenin, bir bölgeyi afet referanslı dönüşüm alanı ilan edebilmesi için bina stoklarının afete karşı risk değerlendirmelerini yapmak veya yaptırmak zorundadır'' dedi.

Aydın, ilçenin depreme hazırlıklı hale gelmesi için vatandaşların, afet dönüşüm alanında kalan binalarını yıkıp, yeniden yapmalarını sağlayacak ekonomik avantajların sağlanması gerektiğini dile getirdi.

İNŞAAT MALZEMELERİNDEN KDV ALINMASIN
Aydın, buna yönelik olarak inşaat maliyetlerinin düşürülmesini, bu çerçevede proje aşamasından iskan aşamasına kadar her türlü resim, vergi ve harçtan muafiyet sağlanmasını, inşaatta kullanılan malzemelerden KDV alınmamasını önerdi.

1 DAİRE KARŞILIĞI 2 DAİRE İSTENİYOR
252 dairenin bulunduğu İETT bloklarında depreme yönelik iyileştirme çalışmaları yapmak istediklerini anlatan Aydın, ancak 1 daire karşılığı 2 daire istendiği için projenin uygulanamadığını belirtti.

Aydın, ilçede bulunan Sümer Mahallesine yönelik deprem referanslı kentsel dönüşüm projesi hakkında da bilgi verdi.

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Yamaç da arazi, planlama ve yapı sorunlarındaki aksamanın, beraberinde afetleri getirdiğine işaret etti.