Zorlu, Osmaniye'de rüzgar enerjisi üretecek

İnşaatı devam eden rüzgar santralinin ilk türbini tamamlandı. Santral tam kapasite ile çalışmaya başladığında yılda 500 milyon kwh elektrik üretimi hedefleniyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.02.2009 - 13:20

Zorlu, Osmaniye'de rüzgar enerjisi üretecek

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri kurmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Rotor Elektrik Üretim A.Ş, Osmaniye'de inşası devam eden rüzgar santralinin ilk türbinini 18 Şubat 2009 Çarşamba günü tamamladı.

Zorlu Enerji Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 135 megavat (mw) kapasitesiyle Türkiye'nin tek alanda kurulu en büyük RES'i olacak santralin alt yapı çalışmalarına 2008 yılı Temmuz ayında başlandı.

Osmaniye'nin Bahçe ve Hasanbeyli ilçeleri sınırlarında yer alan rüzgar santrali için bugüne kadar 40 kilometrelik servis yolu açıldı ve bölgeye gemilerle Almanya ve Brezilya'dan 14 set ekipman sevk edildi. Her biri 356 ton ağırlığındaki türbinlerden ilk ikisinin montaj çalışmaları Ocak ayı ortalarında başlatıldı.

Rüzgar santralinin yapımında kullanılan türbinler, Türkiye'de kurulan en büyük rüzgar türbinleri olma özelliği taşıyor. Tribünler, 85 metrelik kule gövdesi ile 30 katlı bir bina yüksekliğine sahip. Kanat çapı 100 metre olan 7 adet 2.5 mw'lık türbinden oluşacak ilk etap çalışmalarının ise Nisan 2009'da tamamlanarak üretime alınması planlanıyor.

Zorlu Enerji Grubu, yıl sonuna kadar 54 türbinin montajını tamamlayarak rüzgar santralini tam kapasite ile çalıştırmayı ve yılda 500 milyon kwh elektrik üretmeyi hedefliyor.

Grup, Bahçe ve Hasanbeyli sınırları içinde yer alan 135 mw kapasiteli rüzgar santralinin yanı sıra Osmaniye'nin Sarıtepe ve Demirciler mevkisinde 50 mw ve 60 mw'lık iki bölüm halinde toplam 110 mw gücünde rüzgar santrali projesini de yürütüyor.

Sayfa Yükleniyor...