Zorlu: Toshiba'ya önümüzdeki ay teklifimizi vereceğiz

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Toshiba'yla görüşmelerimiz sürüyor, önümüzdeki ay teklifimizi vereceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı 24.05.2017 - 12:03

Zorlu: Toshiba'ya önümüzdeki ay teklifimizi vereceğiz

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Toshiba TV biriminin satışında Vestel'in adının geçmesine ilişkin, "Görüşmeler devam ediyor. Bu önümüzdeki ay içerisinde teklifleri vereceğiz. İnşallah nasip olur. Sayın bakanımız da 'marka desteklerimiz var' dedi. Devlet de, hükumet de bize destek olursa bugün dünya markasını satın alacağız" dedi.

Zorlu, Vestel'in Toshiba TV biriminin satışını değerlendirme aşamasında olduğuna ve şirketin büyüme stratejisi doğrultusunda görüşmelerde bulunduğuna ilişkin Vestel Şirketler Grubu'nun açıklaması ile ilgili soruları yanıtladı.

Toshiba ile görüşmelerinin devam ettiğini belirten Zorlu, "Bu önümüzdeki ay içerisinde teklifleri vereceğiz. İnşallah nasip olur. Sayın bakanımız da 'marka desteklerimiz var' dedi. Devlet de, hükümet de bize destek olursa dünya markasını satın alacağız. Marka olmak kolay bir olay değil. Ama bugün Çin, şu anda çok büyük destekleme yapıyor. 3 milyar dolar, 2 milyar dolar veriyor, bir markayı ya da onun fabrikalarını satın alıyor. Bizim de bunu yapmamız lazım. Koşmak için bazı hazır şeyleri kapmamız lazım" şeklinde konuştu.

Yurt dışında fabrika kurma planları olup olmadığına ilişkin soru üzerine Zorlu, birinci önceliklerinin Türkiye olduğunu ancak köprü ayaklarının olabileceğini ifade ederek, "Uzak Doğu'da korumacılık var. Korumacılığın önüne geçmek için orada köprü ayakları olabilir. Ama birinci önceliğimiz ülkemizde fabrikalar kurmak" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım ve kalkınma hamlesinden sonra yaptığı "Grup olarak, orta ve uzun vadede üretim tesislerimizi Doğu ve Güneydoğu'ya taşımayı düşünebiliriz" açıklamasının hatırlatılması üzerine Zorlu, "Bir fizibilite hazırladık. Bunu ilgililere sunacağız. Eğer bizim için fizibil olursa Doğu'da, Güneydoğu'da fabrika kurmamak için bir neden görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

AHMET ZORLU İLE 'ARKA KOLTUK' (20 KASIM 2016)

"TÜRKİYE EV TEKSTİLİ KONUSUNDA BİR MARKA HALİNE GELDİ"

Ahmet Nazif Zorlu, Türkiye'nin ev tekstili konusunda bir marka haline geldiğini belirterek, Zorlu Grubu olarak tekstilde 1 milyar dolar civarında ciroları bulunduğunu, 60'a yakın ülkeye ihracat yaptıklarını, kilogram başına ihracat değeri 100 doları bulan ürünleri olduğunu anlattı.

İş adamlarına taklidi bırakarak, inovasyon ve Ar-Ge'ye önem vermeleri, daha kaliteli mal yapmaları çağrısında bulunan Zorlu, grup olarak geçen yıl 250 milyon dolarlık tekstil ihracatı gerçekleştirdikleri, bu yıl da bu rakamın yüzde 10 üzerine çıkmayı hedeflediklerini bildirdi.

Zorlu, yaklaşık 20 yıldır Amerika pazarında bulunduklarını, bu pazara yönelik hedeflerinin her geçen gün büyüdüğünü söyledi. 

"(KARAYEL) ORTA DOĞU PAZARINA İHRACAT YAPMAYI PLANLIYORUZ"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu, İran pazarında olduklarını anımsatarak, bu pazara yönelik hedeflerini büyüteceklerini söyledi.

Orada fabrika kurma gibi olayların olabileceğini belirten Zorlu, "Elektronik tarafında... Tekstil tarafında denedik ama bugün tekstil tarafında hazır ürün satmak çok daha faydalı. Elektronik tarafında ise beyaz eşyada... Bunlar görüşülüyor. Ama orada iyi ortak bulabilirsek" dedi.

Zorlu, enerji sektöründeki yatırımlarının da devam ettiğini vurgulayarak, "Yenilenebilir enerjide de Osmaniye'de 235 megavat rüzgar santralimiz var. Bu yatırımlarımız güneşte ve rüzgarda devam edecek" diye konuştu.

Karayel İnsansız Hava Aracı'nın doğuda uçmaya devam ettiğini anımsatan Zorlu, bu alanda da ihracata başlayacaklarını dile getirdi.

Ortadoğu pazarına ihracat yapmayı planladıklarını aktaran Zorlu, Karayel'de bu yıl içinde ihracata başlayıp başlamayacaklarının sorulması üzerine, "İnşallah." yanıtını verdi.

Zorlu, bankacılık sektörüne geri dönme planları olup olmadığına ilişkin, "Hayır, şu anda bankacılık düşüncemiz yok. Ama bir faktoring şirketimiz var. O devam ediyor" ifadelerini kullandı.

ÇIKAN HABERLER

Vestel Şirketler Grubu, daha önce Tokyo kaynaklı Nikkei Asian Review'in web sitesinde yayınlanan Toshiba TV biriminin satışıyla ilgili haberde Vestel'in de adının geçmesi üzerine bir açıklama yapmış, açıklamada "Toshiba TV biriminin satışıyla ilgili haberde Vestel'in de adı geçmekte olup konuyla ilgili haber Türk medyasında da yer bulmuştur. Vestel olarak, şirketimizin konuyu değerlendirme aşamasında olduğunu ve büyüme stratejilerimiz doğrultusunda görüşmelerde bulunduğumuzu açıklamak isteriz" denilmişti.

Aynı açıklamada Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan'ın "Geçtiğimiz aylarda Toshiba ile marka lisans anlaşması imzaladığımızı ve Manisa Vestel City'de ürettiğimiz Toshiba markalı TV'lerin Avrupa pazarında satış, pazarlama ve tedarik zinciri gibi faaliyetlerinden sorumlu olduğumuzu duyurmuştuk. Vestel olarak büyüme stratejilerimiz doğrultusunda fırsatları gözlemleyip değerlendirmeye devam ediyoruz" değerlendirmesine de yer verilmişti.

Sayfa Yükleniyor...