Barış Manço sevenleri vapurda buluştu

Anadolu Ajansı

Anadolu rock müziğinin efsane ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programcısı Barış Manço, vefatının 19. yılında, "Barış Manço Vapuru" ve Kanlıca'daki mezarı başında anıldı.

 • 1

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Hatları AŞ düzenlenen etkinlik kapsamında şarkıları dillerden düşmeyen, dünyayı gezerek yaptığı programlarla sevgi köprüsü kuran Barış Manço'nun sevenleri, Kadıköy'deki Beşiktaş İskelesi'nde buluştu. Barış Manço Vapuru ile Beşiktaş'a, oradan da Kanlıca'ya geçen katılımcılar, yol boyu sanatçının sevilen şarkılarını dinledi.
 • 2

  Vapurda, Madame Tussauds İstanbul'dan getirilen balmumu Barış Manço heykeli ile katılımcılar bol bol fotoğraf çektirdi.
 • 3

  Kanlıca Kabristanlığı'na yapılan ziyarete katılanlar, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardında dua etti. Mezarlıktaki anmanın sonunda katılımcılara tatlı ikram edildi.


 • 4

  Katılımcılar, daha sonra tekrar vapura geçti. Burada, İzmirli Barış Manço severlerin kurduğu İzManço, sanatçının sevilen şarkılarını seslendirdi.
 • 5

  Barış Manço Vapuru'na sanatçının manevi babası Muhittin Kocataş, kardeşi İnci Manço, Lale Manço Ahıskalı, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço, Eskişehir, Ankara, İzmir gibi İstanbul dışından da çok sayıda Barış Manço severleri katıldı.
 • 6

  Vapurda gazetecilere açıklama yapan Barış Manço'nun eski eşi Lale Manço Ahıskalı, "Barış Ailesi"nin gün geçtikçe büyüdüğüne işaret ederek, "Eminim (Barış Manço) bizi görüyordur, ona duyulan sevginin hala nasıl devam ettiğini... Çünkü Barış gideli en az üç jenerasyon geçti. Barış sevgisi, şarkıları ve felsefesi aileler tarafından yeni nesle devamlı aktarılıyor. Seneye Barış Manço'yu kaybedişimizin 20. yılı, çok özel bir zaman ve anladık ki Barış Manço, Türkiye var oldukça, var olmaya devam edecek, bu sevgi de devam edecek" dedi.
 • 7

  Büyük oğlu Doğukan Manço da yaklaşık 15 yıldır düzenlenen vapur gezisinin gelenekselleştiğini belirterek, "Şehir Hatları'na ve bu sene özellikle anma etkinliğinde yolculuk, vapur, ikramlar ve Kanlıca Mezarlığı'ndaki her türlü çalışmalarda destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.