Bod Dylan: Nobel almam Ay’a ayak basmamla aynı olasılıktı

Ödüllerin sahiplerine verilmesi için İsveç’in başkenti Stackholm’de düzenlenen Nobel Ödül Töreni’ne Bob Dylan katılmadı ancak hazırladığı konuşma okundu.

 • 1

  Dünyanın en prestijli bilim ve edebiyat ödülleri önceki gün İsveç’in başkenti Stackholm’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin ödüllendirdiği isimler törenle beratlarını aldı.
 • 2

  Ancak daha önce açıklandığı gibi Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Bob Dylan ödülünü almak üzere törene katılmadı. Törene Dylan adına rock şarkıcısı Patti Smith katıldı ve Dylan’ın bir şarkısını seslendirdi.
 • 3

  Törenden bir gün önce Nobel ödülü sahiplerinin onuruna düzenlenen resepsiyonda Dylan’ın konuşması ise ABD’nin Stockholm Büyükelçisi Azita Raji tarafından okundu.

 • 4

  Dylan mesajında “Nobel ödülü alacağımı tahayyül bile edemiyordum. Eğer biri bana Nobel alacağıma dair en ufak bir şansım olduğunu söylese, Nobel alma şansımla Ay’a ayak basma şansımın aynı olduğunu söylerdim” ifadelerini kullandı.

 • 5

  Şarkı sözlerinin edebi olup olmadığı sorusunu öteden beri sorduğunu belirten Dylan, “Nobel komitesine bu soruya harika bir yanıt bulduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

 • 6

  Smith, Nobel kazananlar onuruna verilen resepsiyonda bir Bob Dylan şarkısı sözlemek için sahneye çıktı. Ancak "A Hard Rain’s A Gonna Fall" şarkısının sözlerinin bir kısmını unutunca önce güldü ardından son derece gergin olduğunu belirterek özür diledi ve şarkıya devam etti.