Kahve festivalinde rekor kırıldı

İstanbul Coffee Festival 30.000’e yakın katılımcıyla ziyaretçi rekoru kırdı

 • 1

  150 MARKA KATILDI

  150 MARKA KATILDI
  DSM group tarafından Paşabahçe ana sponsorluğunda 3.sü gerçekleştirilen İstanbul Coffee Festival, 6-9 Ekim 2016 tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta düzenlendi. Kahveyle ilgili 150’yi aşkın markanın yer aldığı festival, 30.000’e yakın kahve severin ziyaretiyle yeni bir rekora imza attı.
 • 2

  EN BÜYÜK İKİ FESTİVALDEN BİRİ

  EN BÜYÜK İKİ FESTİVALDEN BİRİ
  Geçen yıl Avrupa’nın en büyük kahve festivali konumuna yükselen İstanbul Coffee Festival, bu yıl London Coffee Festival ile birlikte dünyanın en büyük iki festivalinden biri oldu.
 • 3

  3. DALGA KAHVE AKIMI

  3. DALGA KAHVE AKIMI
  Özellikle 3’üncü dalga kahve akımının önde gelen markalarını ve bu akıma bağlı yaşam kültürünü tek çatı altında toplayan İstanbul Coffee Festival’de, İstanbul’un önde gelen nitelikli kahve dükkanları, çekirdek kahveciler, kahve makinesi üreticileri, kahve yanı lezzetleri ve tasarım ürünleri yer aldı.
 • 4

  EĞİTİMLER VE TEKNİKLER

  EĞİTİMLER VE TEKNİKLER
  Festival kapsamında; tadımlar, eğitimler, workshop ve seminerler, evde demleme teknikleri, konserler ve canlı sanat performanslar gerçekleşti.
 • 5

  EKSPERLERDEN KATILIM

  EKSPERLERDEN KATILIM
  İstanbul Coffee Festival’e Norveç, Danimarka, Almanya, El Salvador, Yunanistan, İngiltere, İran ve Amerika’dan gelen kahve eksperleri de deneyimlerini ve bilgilerini profesyonel katılımcılara aktardı.
 • 6

  Festivali hayata geçiren dsm group’un kurucusu ve başkanı Alper Sesli, bu yıl İstanbul Coffee Festival’in 30.000’e yakın ziyaretçi ile yeni bir rekor kırdığını kaydederek, geçen yıl 1.750 kilonun üzerinde tüketilen kahve çekirdeği miktarı ile kıyaslandığında bu yılki tüketimin daha fazla olduğunu belirtti.
 • 7

  120 BİN BARDAK

  120 BİN BARDAK

  İstanbul Coffee Festival için 85 bin kahve bardağı hazırladıkladıklarını ifade eden Sesli, standlarda yer alan kahve markalarının kendi bardakları da dahil edildiğinde bu sayının 120 binin üzerine çıktığını söyledi.
 • 8

  3 TON SÜT

  3 TON SÜT
  3 ton günlük süt kullanılan İstanbul Coffee Festival’in geçen yıl Avrupa’nın en büyük, bu yıl ise dünyanın iki büyük kahve festivalinden biri konumuna yerleştiğinin altını çizdi.
 • 9

  80 BİR KAHVESEVER

  80 BİR KAHVESEVER
  Bu yılki katılımcı rekorunun yanı sıra son üç yılda 80.000 kahve severi bir araya getirdiklerini söyleyen Sesli, bu dev organizasyonun son halkası olan İCF 2016’da 1.200 personelin görev aldığını belirtti.
 • 10

  EKONOMİK CANLANMA

  EKONOMİK CANLANMA
  İstanbul Coffee Festival gibi organizasyonların ekonomik canlanmaya katkı sağladığını da söyleyen Sesli, festivalin dört günlük ekonomik katkısının iki milyon dolar olduğu bilgisini verdi. Kahvenin dü-nyada petrolden sonra ikinci büyük ticari meta olduğuna dikkat çeken Sesli, kahve sektörünün Türkiye’de hızlı bir büyüme içinde olduğunu, bu gelişmede zincir mağazaların yanı sıra 3. dalga nitelikli kahve akımının da önemli bir payı olduğunu vurguladı.
 • 11

  TÜRKİYE'NİN PAYI YÜZDE 14

  TÜRKİYE'NİN PAYI YÜZDE 14
  Bugün Türkiye’nin Avrupa kahve pazarındaki payının %14 olduğunu ifade eden Sesli, başta organizasyonun ana sponsoru Paşabahçe’ye, İletişim Çözüm Ortağı Türk Telekom’a ve festivale destek veren kahve markaları ile ziyaretçilere katılımları için teşekkürlerini iletti.
 • 12

  SCAE ŞAMPİYONLARI AÇIKLANDI

  SCAE ŞAMPİYONLARI AÇIKLANDI
  Festival kapsamında Speciality Coffee Association of Europe (SCAE) Türkiye seçmeleri de gerçekleştirildi. SCAE Türkiye Şampiyonası “En İyi Barista”, “Latte Art”, “Cezve&İbrik” (Türk Kahvesi), “Demleme” ve “Kavurma” olmak üzere beş farklı kategoride düzenlendi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda “En İyi Barista” kategorisinde Nisan Ağca, “Latte Art” kategorisinde Özgür Genç, “Cez-ve&İbrik” kategorisinde Koray Erdoğdu, “Demleme” kategorisinde Orkun Usta ve “Kavurma” katego-risinde Serkan Sağsöz Türkiye şampiyonları oldular. SCAE Türkiye birincileri dünya şampiyonalarında Türkiye’yi temsil edecekler.