Motörhead solistinin adı Jurassic dönemi timsahına verildi

ntv.com.tr

1970’li yılların ünlü heavy metal grubu Motörhead’in solisti Lemmy Kilmister’ın adı Jurasic döneminde yaşamış bir timsah türüne verildi.

 • 1

  Lemmysuchus, yaklaşık 164 milyon yıl önce Orta Jurassic Dönemi’nde yaşamış ve teleosaur olarak adlandırılan bir grup timsah türünün bir üyesi.

 • 2

  Bu timsah türüne, 1970’li yıllarda fırtınalar estiren dünyaca ünlü İngiliz heavy metal grubu Motörhead’in solisti Lemmy Kilmister’ın adı verildi.

 • 3

  Fosili bulunan timsaha Lemmysuchus adının verilmesi fikrini taşıyanlardan biri olan Edinburg Üniversitesi’nden Paleontolog Michela Johnson, “Bir metre uzunluğunda iskelet ve toplam uzunluğu 5,8 metre olan fosil, bu timsahın, döneminin en büyük deniz yırtıcı hayvanlarından biri olduğunu gösteriyor” dedi.

 • 4

  İngiltere’nin Peterborough şehri yakınlarındaki müzede muhafaza edilen Lemmysuchus adlı timsah örneğinin, 20. yüzyılın başlarında koleksiyoncular tarafından bir taş ocağı çukurundan çıkarıldığı öğrenildi.

 • 5

  Zoological Journal of the Linnean Society’nin yayımladığı çalışmaya göre uluslararası bir bilim insanları topluluğu, fosil iskeletine farklı bir gözle bakarak onu yeniden sınıflandırdı ve ona bilimsel bir isim verdi.

 • 6

  Müze küratörü Lorna Steel, 2015 yılının sonunda hayatını kaybeden müzisyenin adının, yeryüzünde yaşamış en tehlikeli timsah türlerinden birine verilmesinin uygun olduğunu düşündüklerini söyledi. Bu isimlendirmenin ünlü müzisyenin anısına bir saygı olacağını dile getirdi.