Netflix neden 71. Cannes Film Festivali’nde yok?

ntv.com.tr

Netflix'ten 71. Cannes Film Festivali’nde yarışmaya katılamaması hakkında açıklama geldi.

 • 1

  Sinema dünyası, en büyük festivallerden biri olan Cannes Film Festivali’ne hazırlanırken Netflix, filmlerinin festivalden çekilmesi gündemde.

 • 2

  Cannes Film Festivali organizatörleri, bu yıl yaptıkları kural değişikliğiyle, festivalde yarışacak filmlerin Fransız sinema salonlarında gösterilmesi zorunluluğunu getirmişti. Netflix ise filmlerinin sinema salonlarında gösterilmesine izin verip aynı anda online platfformda da göstemek istemişti. Bunun üzerine Netflix filmlerinin 71. Cannes Film Festivali’nde yarışamayacağı açıklanmıştı. Neden olarak tüm filmlere adil gösterim hakkı verilmesi öne sürülmüştü.
 • 3

  Variety dergisine konuşan Netflix içerik yöneticisi Ted Sarandos, “Yarışma dışı kalmamızı gerektirecek bir neden olduğunu düşünmüyorum. Kural, dolaylı olarak Netflix’le ilgiliyken Cannes’ın sanat yönetmeni, kuralı açıklarken direkt olarak Netflix’i hedef aldı” dedi.
 • 4

  Filmlerini tüm dünyaya aynı anda gösterdiklerini söyleyen Sarandos, bu durumda filmlerinin Cannes yarışmasına uygun olmadığını söyledi.

 • 5

  Geçen yıl Bong Joon-ho imzalı ‘Okja’ ve Noah Baumbach imzalı ‘The Meyerowitz Stories’ Cannes'da yarışan Netflix filmleri olmuştu.

 • 6

  Sarandos, bu yıl açıkça Netflix’i hedef alan kural değişikliğinden dolayı, “Evet festivalden koptuk” dedi. Sarandos, bu kuralın değişmesi gerektiğini de belirtti.