Önlenmesi gereken büyük bir felaket (Haftanın filmleri)

Bu hafta dördü yerli üçü yabancı yedi film vizyona girdi.

 • 1

  “CEHENNEM”

  “CEHENNEM”

  HAZIR MISINIZ?

  Dan Brown’un tutmuş bir formülü tekrarlayarak her defasında çok satmasına gıcık olsanız bile kitaplarının son derece başarılı kurgulara sahip olduğunu teslim etmeniz gerek. “Melekler ve Şeytanlar” çok daha iyi olduğu halde “Da Vinci’nin Şifresi” ile patlama yapan Brown’ın son eseri “Inferno”, çok gecikmeden sinemalarda. Baş karakter Robert Langdon rolünde yine Tom Hanks, kamera arkasında yine Ron Howard var. Güzel kızımızı bu kez Felicity Jones oynuyor. Tuttuğumuz oyunculardan (her role bürünebiliyor) Ben Foster da kadroda. Venedik’te başlayan hikayede yine önlenmesi gereken büyük bir felaket, çözülmesi gereken bulmacalar, kovalamacalar ve heyecan var. Üstelik Langdon bir sabah uyandığında kendini devcileyin bir “hafıza kaybına uğramış adam” olarak buluyor. Filmi özellikle kitabı okumayanlara öneriyoruz çünkü sinema’nın edebiyat’ı kimi zaman geçemeyeceği sınırlar hala mevcut.

  (BEKLENTİ-METRE 5 ÜZERİNDEN 3.5)

  'CEHENNEM' FİLM FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 2

  “DEMİR YUMRUK”

  “DEMİR YUMRUK”

  YİNE Mİ BOKS FİLMİ?

  Hala ve bunca emekle boks draması çekildiğine göre yeni bir şey anlatacaklarını sanıyorsunuz ya, en kötüsü o. Karakterler değişiyor sadece. Üstelik onlar da birbirine benziyor. “Raging Bull”dan “Rocky”ye, “Cinderella Man”den yakın tarihli “Southpaw”a kadar, onca iyi-kötü filmden sonra, anlatılmamış bir öykü kalmadı mı yoksa? Bir yanda geçim sıkıntısı, diğer yanda kendini bulma/kanıtlama süreci, sokaktan gelip zirveye çıkma sonra da inmenin zorlukları, özel hayattaki çalkantılar, imkansıza meydan okuyuş, azim, aşk ve cesaret öyküleri. Bunlara itirazımız yok. Biliyoruz ki iyi çekilmiş boks dramaları her zaman iş yapar. O halde filmi biraz ileriye saralım: Sen Robert De Niro’sun. Yaşayan en büyük birkaç aktörden birisin. Hatta “Raging Bull” ile Oscar kazanmışlığın var. Jake La Motta ile Rocky Balboa’yı aynı ringde hayal bile edemeyenler için 2013 tarihli “Grudge Match”ta Stallone ile birlikte hoş sürprizler hazırladın (gerçi film iyi değildi). Şimdi ise efsanevi antrenör Ray Arcel rolündesin. Güzel. Hayata dair bilgece lafların var. İyi. Üstelik bu kez bir başka şampiyonun köşesindesin. Yıllar geçiyor doğru. Gerçek hayatta Sugar Ray’i yenmişliği bulunan efsanevi boksör Roberto Duran’ın öyküsü de pek öyle yabana atılır gibi değil. Ama bu boks filmi en nihayetinde ne anlatıyor bize? Yetenekli Venezuelalı sinemacı Jonathan Jakubowicz, sırf yetenekli diye bu senaryoyla ne yapabilir?
  O yüzden tür’ü çok seviyorsanız izleyin. Ama karşınızda yeni bir tarafı olmayan, eski formüller üzerine kurulmuş, iyi oyuncularla ve yönetmenle makyajlanmış bir boks dramasından fazlasının olmadığını unutmayın.

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 2,5 PUAN 

  'DEMİR YUMRUK' FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 3

  “ANSIZIN”

  “ANSIZIN”

  DURAĞAN GERİLİM...

  “İğne Deliği” ve “Hayat Boyu” ile tanıdığımız ödüllü sinemacı Aslı Özge’nin yazıp yönettiği film Almanya-Fransa-Hollanda ortak yapımı. Almanya’nın bir taşra kasabasında bir evde verilen eğlenceli partiden sonra gerilim başlıyor. Oyunculuklar ve filmin renk paleti hoşumuza gitti. Ama her bünyeye hitap etmeyecektir.

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 3 PUAN

  'ANSIZIN' FİLM FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 4

  “BERZAH: CİN ALEMİ”

  “BERZAH: CİN ALEMİ”

  ÇOK SAMİMİ...

  Böyle samimi filmleri severim. Afişinden ismine kadar söylüyor ne olduğunu: ben cin’li bir filmim diye! Bu tarz zibilyon tane filmi kaçırmadan izlediyseniz bunu da seyretmelisiniz. Ama korku sinemasında güzel numaralar arayanlar, dönüp dolaşıp “The Conjuring 2”yi izlemeli. Yerli korku severlere de izlettirmeli.

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 1 PUAN

  'BERZAH: CİN ALEMİ' FİLM FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 5

  “OĞLAN BİZİM KIZ BİZİM”

  “OĞLAN BİZİM KIZ BİZİM”

  HİKAYE BİZİM..

  Yerli komedi açısından verimli bir haftadayız. “Oğlan Bizim Kız Bizim”, Barış ve Zeynep’in hikayesini anlatıyor. Oğlan oto tamircisi, kız ise düğün organizatörü. Normalde birbirlerini tanımaları pek olası değil zaten de gerekmiyor. Pek ortak noktaları yok çünkü. Ama çekilişten tatil kazanıp Antalya’ya birlikte gitmek zorunda kaldıklarında “her aşk kavgayla başlar” şeklindeki ünlü sözümüzün hayat bulduğunu görürüz. Aras Aydın ve Melis Babadağ’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni Semra Dündar.

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 2

  'OĞLAN BİZİM KIZ BİZİM' FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 6

  “SENİ SEVEN ÖLSÜN”

  “SENİ SEVEN ÖLSÜN”

  EĞLENCELİ KARADENİZ KOMEDİSİ..

  Karadeniz’in sevimli bir köyünde, garip bir “tılsım” nedeniyle aşıklar bir türlü birbirine kavuşamaz. Kavuştuklarında da başlarına gelmedik kalmaz. Düşman iki ailenin çocukları bu kaderi değiştirmek zorunda kalır. Çünkü aşık olmuşlardır! Dizi yönetmenliğinden gelme Cem Tabak’ın ilk uzun metrajının, son dönemde piyasa işi yerli komedilerin bir tık üzerinde olduğu kanaatindeyiz. Oyuncu kadrosunda Alper Saldıran, Fulya Zenginer, Hüseyin Avni Danyal ve Durul Bazan var. Ha bir de, sete öylesine uğramış gibi görünen Ruhi Sarı..

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 3

  'SENİ SEVEN ÖLSÜN' FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

 • 7

  “YOLSUZLAR ÇETESİ”

  “YOLSUZLAR ÇETESİ”

  BİZ UYARALIM DA..

  Yılın şu ana kadar en fazla seyirci toplayan yerli filmlerine bakınca, insan ne yazacağını şaşırıyor. Kadir Çöpdemir, Pascal Nouma gibi şöhretlerle Osman Sonant ve Beyti Engin gibi yetenekleri buluşturan komedi filmi, aslında “borç yiğidin kamçısıdır”dan öte bir espri vaat etmiyor.

  BEKLENTİ-METRE: 5 ÜZERİNDEN 1,5

  'YOLSUZLAR ÇETESİ' FRAGMANI İÇİN TIKLAYIN

  Soru, görüş ve önerileriniz için: Orkan ŞANCI / orkansanci@gmail.com