Uluslararası polisiye roman festivali başladı

Anadolu Ajansı

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen Buenos Aires Negra (BAN!) adlı uluslararası polisiye roman festivali, farklı disiplinlerden uzmanlar, ünlü polisiye yazarları, gazeteciler ve sanatçıları polisiye okurlarıyla buluşturuyor.

 • 1

  Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenen Buenos Aires Negra (BAN!) adlı uluslararası polisiye roman festivali, farklı disiplinlerden uzmanlar, ünlü polisiye yazarları, gazeteciler ve sanatçıları polisiye okurlarıyla buluşturuyor. 

 • 2

  San Martin Kültür Merkezi’nde 2011 yılından bu yana yapılan festival kapsamında film gösterimleri, tiyatro performansları, müzik dinletileri, kütüphane buluşmaları ve çeşitli turlar da düzenleniyor.

 • 3

  Festival Direktörü yazar Ernesto Mallo, yaptığı açıklamada, festival aracılığıyla yayıncılık sektörünün canlandırılması ve insanları okumaya teşvik etmenin amaçlandığını söyledi. Mallo, festivalde düzenlenen oturumlarda suç ve suçlular hakkında yürütülen tartışmalarla ziyaretçilerde yeni ufuklar açılması yanında "insanın ve görünenden fazlasının idraki için bir yol kurulabileceğini" belirtti.

 • 4

  Organizasyon süresinde farklı disiplinlerden uzmanlar düzenlenen oturumlarda şiddet, uyuşturucu trafiği, seri katiller, siber suçlar, yolsuzluk, fiziksel şiddet, devletin işlediği suçlar, polis raporlarında gazeteciliğin rolü ve organize suçlar gibi konularda tecrübelerini paylaşıyor.

 • 5

  Arjantin’in tanınmış siyasetçilerinden Patricia Walsh da son askeri diktatörlük dönemde suikaste uğrayan babası, yazar ve gazeteci Rodolfo Walsh’a dair bir sunum yaptı. AA muhabirine konuşan Walsh, "Buenos Aires şehri kültürel anlamda güçlü bir marka. Bu anlamda birçok okur, yazar ve genç öğrenci yanında edebiyata ve özellikle polisiye türüne ilgi duyanlar burada. Polisiye türü babam için de çok önemliydi çünkü babamın ‘Katliam Operasyonu’ adlı kitabı araştırmacı gazetecilik unsurları içeriyordu” dedi. 

 • 6

  Festivalde ünlü polisiye yazarları, hukukun çiğnenmesi ve edebiyat arasındaki bağ konusunda perspektiflerini ortaya koyuyor. Oturumlarda polis raporları yanında Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes karakterine dair metinlerinden okumalar gerçekleştiriliyor.

 • 7

  Festivale polisiye roman türünde yalnızca yazılı ürün verenler değil, sinema, tiyatro, resim, mizah ve fotoğrafçılık alanından birçok sanatçı da katılıyor. Adli tıp uzmanları, kriminologlar, sosyologlar, polisler ve eski suçlular da katılımcılar arasında bulunuyor.

 • 8

  Festival boyunca Arjantin, İspanya, İtalya, ABD, Fransa, Meksika, Kongo, Çin ve Uruguay gibi ülkelerden gelen yazar ve uzmanların yanı sıra yerel gazetecilerle birlikte 100’ü aşkın özel katılımcı, polisiye roman yazımında yeni düşüncelere dair sunumlar yapacak.

 • 9

  Festivalin uluslararası katılımcıları arasında İrlanda’dan John Connoly, İspanya’dan Victor Del Arbol, Berna Gonzalez Harbour, Carlos Zanon, ABD’den William Gordon, Meksika’dan Cecilia Gonzalez gibi isimler bulunuyor.

  Bu yıl 31 Temmuz'da başlayan ve 8 Ağustos'a kadar devam edecek festival, farklı ülkelerde her yıl düzenlenen aynı türdeki 60 festivalden biri olarak uluslararası medya ve kamuoyu tarafından takip ediliyor.