West Side Story, İstanbul'da ilk kez sahnelendi

Broadway tarihinin en önemli müzikallerinden West Side Story (Batı Yakası'nın Hikayesi), ilk kez İstanbul'daki izleyiciyle buluştu. Müzikal, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde 18 Mart'a kadar toplamda 21 kez sahnelenecek.

 • 1

  1950'lerin sonunda, New York sokaklarında yaşayan asi gençlerin romantik ve dramatik öyküsünü anlatan, ilk kez sahnelendiği 1957 yılından bu yana William Shakespeare eseri Romeo ve Juliet'in modern bir uyarlaması olarak tanımlanan, müzikal tarihin kült eserlerinden West Side Story, ilk kez İstanbul'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde izleyiciyle buluştu. 60. yılını kutlayan müzikal, 18 Mart tarihine kadar aynı mekanda toplam 21 performansla sergilenecek.
 • 2

  Renkli koreografisi, muhteşem sahne şovu ve unutulmayan müzikleriyle geçtiğimiz 60 yıla damgasını vuran West Side Story, Arthur Laurents'ın kitabından uyarlanarak Jerome Robbins'in Tony Ödülü kazanan usta koreografisi ve Leonard Bernstein'in bestelediği, Stephen Sondheim'ın sözlerini yazdığı müzikleri ile bir klasik olarak tarihe adını yazdırdı.
 • 3

  1957’de yapılan Broadway prömiyeriyle hem müzikleri, hem de danslarıyla müzikal türünü yeniden tanımlayan West Side Story, 10 Oscar kazanan film versiyonuyla da milyonlarca izleyici kitlesine ulaştı. 60. yılını kutlayan West Side Story, müzik ile dansın hikayeyi ve karakterleri yönlendirme şeklinden ötürü alışılmış müzikallerin kalıbına girmedi.
 • 4

  Bu sebeple kendi döneminde riskli bir fikir olarak görüldü. Şovun ilk destekçilerinden, önemli tiyatro yapımcısı ve yönetmeni Cheryl Crawford, şovun, Broadway’in komedi ve alışılmış müzikal unsurlarından çok azına sahip olduğunu söyleyerek desteğini çekmişti. West Side Story’nin orijinal yapımcısı da, ciddi konuları ele almanın bir Broadway müzikali için çok riskli olduğunu düşündüğü için şov yolun yarısındayken gösteri için finansman bulmaktan vazgeçti. Başka bir yapımcının ise, Broadway tarihinin en başarılı müzikallerinden biri olacağına dair inancı, West Side Story’nin milyonlarca insana ulaşmasına olanak sağladı.
 • 5

  Koreograf ve yönetmen Jerome Robbins’in yarattığı şovun Romeo & Juliet’ten esinlenen konsepti, aslında New York’un Güney Doğu yakasında, rakip İrlandalı ve Yahudi çetelerle ilgili olacaktı. Ancak gerçek hayatta Los Angeles’ta Meksika çeteleri arasındaki bölge savaşlarını gören Robbins ve ekip arkadaşları, şehrin Polonya asıllı Amerikalı "Jetler" ve Porto Rikolu "Köpekbalıkları"nın savaştığı hikayeye yoğunlaştı. Böylece "Batı Yakası’nın Hikayesi" doğdu.
 • 6

  West Side Story ile Robbins özel koreografi ödülü alırken, Bernstein ve söz yazarı Stephen Sondheim tarafından hazırlanan soundtrack ise Billboard’un listelerinde 54 hafta boyunca liste başı olarak kaldı. Bu sürenin, Michael Jackson’un dünyaca ünlü Thriller albümünden de fazla olması dikkati çekiyor.
 • 7

  Hikayenin yazarı Arthur Laurents, West Side Story’nin başrolü Tony’yi oynayacak kişinin James Dean’in olmasını istemişti. Ancak, müzikal hayata geçirilemeden, 1955 yılında James Dean hayatını kaybetti.
 • 8

  İstambul'daki Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde 18 Mart'a kadar toplamda 21 kez sahnelenecek Broadway tarihinin en önemli müzikallerinden West Side Story'nin (Batı Yakası'nın Hikayesi) ekibi, İstanbul'da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ve kendilerini tamamen güvende hissettiklerini söyledi.
 • 9

  West Side Story müzikalinin ekibi, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. West Side Story müzikalinin maestrosu Donald Chan, Türkiye'ye ikinci kez geldiğini ve her şeyin harika göründüğünü ifade ederek, "Benim buraya ikinci gelişim. Daha önceki gelişimden bu yana bir çok şeyin geliştiğini görüyorum. Şehir daha da büyümüş. Her şey harika görünüyor" dedi. West Side Story müzikalinin 60. yılını kutlamasının büyük bir onur olduğunu da vurgulayan Chan, "Gösterişli ve ikonik bir müzikal. Dünyanın dört bir yanında da biliniyor. O yüzden bizim için bir onurdur" şeklinde konuştu.

 • 10

  Maria karakterini canlandıran başrol oyuncularından Jenna Burns ise İstanbul'a ilk kez geldiğini belirterek, "Şimdiye kadar çok güzel zaman geçirdik. Şovumuzu sahnelemek için harika bir merkezdeyiz. Konakladığımız yer de çok güzel. Şehri gezecek çok zamanımız olmadı, ama her şey çok çok iyi görünüyor" diye konuştu.
 • 11

  Tony karakterini oynayan Kevin Hack de, 18 gün boyunca 21 gösteri sahneleyecek olmalarıyla ilgili bir soruya, "Uzun zamandır turnemiz devam ediyor. Birçok yerde üst üste şovlar gerçekleştirdik. 20 gösteriyi üst üste tek bir yerde sahneliyor olmak bizim için avantaj aslında. Bizim de hoşumuza gidiyor. Bir rutin oluşuyor ve o rutinin içinde çalışmalarımızı yapıyoruz" yanıtını verdi. Yaşanan terör olayları nedeniyle şirket temsilcilerinin İstanbul'a gelerek incelemeler yaptığını açıklayan Hack, şunları söyledi:
 • 12

  "Ekibimizden herkes burada. Gelmemeye karar veren kimse olmadı, ama aramızda bu konu görüşüldü. Bizim hem New York merkezli, hem de Avrupa merkezli şirketimizin temsilcileri bir araya geldi ve bu konuyu görüştü. Neticede buraya gelip incelemeler yaptılar. Gerekli güvenlik önlemleri de alındı. 3 hafta boyunca burada olacağız ve kendimizi tamamen güvende hissediyoruz."