Zeynel Bey Türbesi'nde sonra 8 tarihi eser daha taşınacak

Hasankeyf’ten 4 saatte taşınan Zeynel Bey Türbesi’nden sonra aynı bölgedeki 8 eser de aynı yöntemle taşınacak

 • 1

  Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi Zeynel Bey Türbesi, 4 saatlik bir yolculuğun ardından iki kilometre mesafedeki Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınırken, büyük bir başarıya imza atıldı.
 • 2

  Dünyada ilk kez gerçekleştirilen 550 yıllık yapının taşınma işleminin aynısı, bölgede bulunan sekiz eser için daha uygulanacak. Aralarında tarihi cami ve hamamın olduğu Hasankeyf’teki sekiz eser, iki yıl içerisinde kurtarılmaları için nakledilecek.
 • 3

  Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla su altında kalacak yaklaşık 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin yeni yerine taşıma işlemi dört saatte tamamlanırken, bölgede bulunan sekiz tarihi eserin iki yıl içerisinde aynı şekilde nakledileceği öğrenildi.
 • 4

  Bu yapılar arasında Artuklu Hamamı, Ortakapı, El-Rızk Camii, Süleymanhan ve Kızlar Camii gibi eserlerin bulunduğu bildirilirken, söz konusu tarihi eserlerin Zeynel Bey Türbesi gibi kendinden tahrikli modüler taşıyıcı (SPMT) sistemiyle taşınacağı belirtildi.
 • 5

  Hasankeyf’te bulunan yıkılmış ve hasarlı durumda olan tarihi yapıların ise bakıma alınarak üzerlerinin özel bir yöntemle örtüleceği, bu yapıların su altında kalsa bile korumaya alınmış olacağı ifade edildi.
 • 6

  Dünyada ilk kez 555 yıllık bir tarihi yapıyı yerinden alarak nakleden ER-BU İnşaat firmasından İnşaat Mühendisi Oğuz Çetin, yapılan çalışmalar hakkında, “Taşıma operasyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Bin 100 tonluk yapıyı etrafında 90 santim kalınlığında 15 çarpı 15 beton plaklar koyarak kaldırdık. Bu işlemlerle yapının toplam ağırlığı bin 500 tona ulaştı. Operasyonda toplam 80 kişilik bir ekip görev aldı. Proje aşaması ise 16 ay sürdü. Dünyada iki çeşit yapı taşıma sistemi kullanılıyor. Türbenin taşınmasında kendinden tahrikli modüler taşıyıcı (SPMT) tercih ettik" dedi.
 • 7

  Çetin Sözlerine şöyle devam etti: İki kilometrelik taşıma yolu için altı ay uğraştık. Türkiye’de ilk kez böyle büyük tonajlı bir araç karayoludan geçmiş oldu. Yapının tarihi 550 yıl öncesine uzanıyor. Dünyada ilk kez eski bir yapıyı bizler taşımış olduk.
 • 8

  Taşıma işlemini gerçekleştiren firmanın yetkililerinden Cenk Kopan ise “Taşınacak sekiz yapının içerisinde eski hamam ve camiler yer alıyor. Yıkık veya hasar almış bazı yapılar ise yerinde kalarak restore edilecek, ardından özel bir kaplamasıyla yerinde bırakılacak. Böylelikle bu eserler su altında kalsalar da korunmuş olacaklar. Taşınacak diğer sekiz eserle ilgili DSİ ve Kültür Bakanlığı öncülüğünde yapılan çalışmaların tamamlandığı biliniyor. İhaleler yapıldıktan sonra bu eserlerin de taşıma işleri hayata geçirilecek” diye konuştu.