İklim değişikliğinin sonuçları şimdiden hissediliyor

Araştırmacılar uyarıyor: Küresel ısınma acilen maksimum iki derece ile sınırlandırılmalı. Aksi taktirde gezegenimiz için kötü sonuçları olacak. Değişiklikler şimdiden hissediliyor.

 • 1

  Araştırmacılar uyarıyor: Küresel ısınma acilen maksimum iki derece ile sınırlandırılmalı. Aksi taktirde gezegenimiz için kötü sonuçları olacak. Değişiklikler şimdiden hissediliyor.

  CEHENNEM ALEVLERİ 

  Kaliforniya’daki orman yangınlarında sadece eylül ayında 10 bin 500 itfaiyeci görev yaptı. Ancak geniş alanların ve 1400’den fazla evin kül olmasını engelleyemediler. Yangınlar iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık ve yüksek sıcaklığa bağlı olarak çıktı.
 • 2

  Kutup ayıları iklim değişikliğinin sembolü olarak görülüyor. Bu Arktik yırtıcıları buzulların erimesiyle yaşam alanlarını kaybediyor. Buzun eksilmesi avlanmalarını engelliyor ve aç kalıyorlar. 2050’ye kadar sayıları yüzde 70 oranında azabilir.
 • 3

  Svalbard’daki (Norveç) küçük ahşap kulübe uçaktan zor görülüyor. Arktik Araştırma Üssü’ndeki Alman ve Fransız bilim insanları kutup bölgelerindeki iklim ve atmosferik değişimleri gözlemledi. Araştırma permafrost alanlar ve buzul sistemlerindeki değişiklikleri de içeriyor.
 • 4

  EBEDİ BUZ ERİYOR 

  İsviçreliler Gornergrat için mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyor. Matterhorn’da 3 bin metre üzerindeki dağlar eşsiz bir manzara sunuyor. Ancak kirli gri ve eriyen buzulun mavi suyu bu güzelliği gölgeliyor. Matterhorn’daki buzul hızla yok olabilir. Bu yüzden bir an önce gidip görmek de fayda var.
 • 5

  İsviçre’deki Aletsch Buzulu üzerinde yürüyüş yapan grup bir keçiye rastlamış. Burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. 1860’da bugüne göre 3 kilometre daha uzundu. Avrupa’nın en büyük buzulunun eriyişi küresel ısınma bu tempoyla devam ederse yılda elli metreye kadar yükselebilir. Araştırmacılar Alpler’in en büyük buzulunun yok olmasından endişe ediyor.
 • 6

  Güvenli bir mesafeden bakınca düşen ışık, manzarayı huzurlu ve mistik gösteriyor. Aslında fotoğraf tayfun ve şiddetli yağmurlar sonrası sular altında kalan Luzon’un merkezine ait. İnsanlar boğuldu ya da kayan toprağın altında kaldı. 500 bin kişi kaçmak zorunda kaldı. Ve bu durum hep yaşanıyor. Filipinler'i yılda 20 kez tayfun vuruyor.
 • 7

  KAÇIŞA DEVAM 

  İnsanlar yerlerinden oluyor. Dünya Bankası uyardı: Küresel ısınma durdurulamazsa yoksul insanların sayısının 2030’a kadar yüz milyon daha artma tehlikesi var. Bundan özellikle Afrika ve Güney Asya bölgeleri etkileniyor. Kuraklık ya da sellerin yol açtığı toprak kaybı; açlık, gelişim geriliği, sıtma, yüksek gıda fiyatları gibi diğer yıkıcı sonuçları doğurabilir. 

 • 8

  ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

  İklim değişikliği çocukları da kötü etkiliyor. Çocuklara yardım kuruluşu Alman ‘Kindernothilfe’nin bir çalışması kuraklığa bağlı geçim zorluğunun erken evliliği artırdığını gösterdi. Beslenmesi gereken kişi sayısını azaltmak isteyen aileler kız çocuklarını küçük yaşta evlendiriyor. Başlık parası kalan çocuklara bakmak için kullanılıyor.
 • 9

  Filler çok fazla dışkı yapıyor. Münih elektrik idaresi Hellabrunn Hayvanat Bahçesi’ndeki dışkıları buradaki biyogaz tesisinde yakarak elektrik sağlıyor. Yaklaşık 2 bin ton organik atıkla yılda yüz haneye elektrik sağlanıyor. İklim değişikliğinin kendini giderek daha fazla hissettirdiği günümüzde bu Afrika için de bir model olabilir.
 • 10

  Ren nehri Avrupa’nın en işlek su yolu ancak küresel ısınma bu durumu değiştirebilir. Azalan yağış nedeniyle gemiciler yakında daha sığ sular için gemiler üretmek zorunda kalacak. Nehir taşımacılığı değişen şartlara uyum sağlayamazsa hem kaptanların cebine giren kazanç düşecek hem de nehir taşımacılığı daha pahalı olan karayollarına kayacak.
 • 11

  Bozulmamış mercan resifleri renkli çiçek bahçesine benziyor. Ancak denizlerin ısınmasıyla değişiyorlar. Bu, mercanlarla birlikte yaşayan yosunların yaşamlarını da tehdit ediyor. Yosunlar ölürken poliplerin yaşaması için gerekli besinler de üretilemiyor. Böylece mercanlar da renk atıp ölüyorlar. Mercanların beyazlaması ölüm habercisi.
 • 12

  Küresel ısınmanın olumlu etkileri de var. Almanya’nın kuzey adası Sylt’te uzun zamandır şaraplık üzüm üretiliyor. Hatta İskandinavya’da da şarapçılık için üzüm bağları var. Eğilim kuzeye kayıyor. Artık şarabın hası Güney Afrika yerine Güney Norveç’ten mi gelecek? Sera etkisi sayesinde hasat erken oluyor, üzümler daha tatlı oluyor dolayısıyla da fermantasyon sırasında daha fazla alkol oluşuyor.
 • 13

  KIŞ SPORLARINDAN NE HABER?

  Kış sporları tarihe mi karışıyor? Pistleri yapay karla doldurmak epeydir yaygın bir uygulama. Zira uzun süredir kar yağmıyor. Buzullar ve düz alanlardaki karın yazın alüminyum folyo veya keçe örtü altında korunması da bir seçenek. Hatta kayak salonları da bir alternatif olabilir. Böylece kış sporları tüm yıl boyunca yapılabilir. © Deutsche Welle Türkçe