1 ameliyat, 2 cerrah

Robotik ameliyatlarda çift konsol kullanımı avantaj sağlıyor. 2 cerrah 2 ayrı konsoldan ameliyatı paslaşarak yapabiliyor. Prof. Kural,"Yöntemle işin kalitesi artıyor" diyor.

Haberler - ntv.com.tr 05.02.2015 - 13:19

1 ameliyat, 2 cerrah

Cerrahinin geldiği en üst nokta olarak kabul edilen robotik cerrahi dünyada ve Türkiye’de pek çok ameliyatta başarı ile uygulanıyor. Türkiye’de kamu ve özel hastanelerde yaklaşık 30 Da Vinci robotik cerrahi sistem bulunuyor. Üroloji başta olmak üzere, Kadın Hastalıkları, KBB, Genel Cerrahi, Kalp ve Göğüs cerrahisi gibi branşlarda önemli ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

Robotik Sisteme de her geçen gün hem hastalara hem de cerrrahlara daha fazla avantaj sağlayabilmesi için yeni özellikler ekleniyor. Bu özellikerden biri de çift konsol sistemi. Üroloji Uzmanı Prof.Dr. Ali Rıza Kural; çift konsollu robotu bir buçuk yıldır kullandıklarını kaydediyor.

Çift konsollu robotta iki cerrah iki ayrı konsola oturuyor ama ikisi de ameliyat sahasındaki 3 boyutlu aynı görüntüyü görüyor. Bu, hem ameliyat alanındaki anatomiyi paylaşmak açısından hastaya yarar sağlıyor hem de robotik cerrahiye yeni başlayan cerraha eğitim imkanı sunuyor.

CERRAHIN EĞİTİMİ AÇISINDAN AVANTAJLI

Çift konsollu sistemi, şoför veya pilot eğitimine benzeten Prof. Kural, şunları söylüyor: " Gerektiğinde eğitim veren kişi tuşlara basmak suretiyle tüm aletlerin kontrolünü saniyeler içerisinde kendi eline alabilir ve tekrar eğitim gören cerraha geri verebilir. Çift konsol yokluğunda yeni bir cerrahı eğitirken, ameliyatın seyrini iki boyutlu ekrandan izliyorduk. İki boyutlu ekrandan görme ile 3 boyut aynı şey değil kesinlikle. İki cerrah da ameliyat sahasını üç boyutlu görünce yardımlaşma, paylaşım çok daha iyi olduğu gibi eğitim yapılıyorsa kalitesi de çok daha iyi olmaktadır." 

"TÜRKİYE ROBOTİK CERRAHİDE, ORTADOĞU VE DOĞU AVRUPA’DA LİDER"

Türkiye’deki cerrahların robotik cerrahi tecrübelerinin arttığını ve çevre ülkere eğitim verdiklerini söyleyen Kural, ‘’Şu anda ülkemizde 30 sistem mevcut. Ortadoğu’da ve Doğu Avrupa’da Türkiye bu konuda lider. Biz Yunanistan, Katar ,Suudi Arabistan gibi ülkelere gidip oralardaki meslektaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Ayrıca deneyimli diğer merkezler de başka ülkelerdeki programların eğitimine katkı veriyorlar’’ diyor.

PROSTAT KANSERİ AMELİYATLARINDA ÇOK KULLANILIYOR

Şu ana kadar bin 300 ameliyat gerçekleştirdiklerini belirten Kural, "Bunun bin 100’ü prostat kanseri ameliyatı, 120’si de böbrek kanseri operasyonları. Hastaya ait çok özel koşullar dışında hemen hemen tüm prostat kanseri ameliyatlarını robotik cerrahi ile yapıyoruz’’ şeklinde konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...