Türk Androloji Derneği, 100 erkekten 80'nini etkileyen bu sorunlara bir kampanya ile dikkat çekmek istiyor. Türk Androloji Derneği ve Lilly İlaç işbirliği ile hayata geçirilen “Engelleri Aranızdan Kaldırın” kampanyası, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak hastaları çözüm süreci için hekimlere yönlendirmeyi amaçlıyor. 18 Eylül-09 Kasım 2013 tarihleri arasında sürecek kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırması, bu hastalıkların çiftlerin ilişkileri üzerindeki etkisini çarpıcı verilerle ortaya koyuyor.

Araştırma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkede gerçekleştirildi. Türkiye’de toplam 12 ilde hastalık ile ilgili tedavi alan 100 erkek ve partneri 100 kadın arasında yapılan araştırmanın verileri, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Meksika, İspanya ve İngiltere’de gerçekleştirilen çalışmalarla da karşılaştırma imkanı sağlıyor.

Kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırması, Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ve Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan’ın katıldığı bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu “Sertleşme sorunu günümüzde 40 yaş ve üzeri erkeklerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Tıpkı sertleşme sorunu gibi prostat büyümesi de aynı organlar üzerinde fonksiyon kaybına ve bozulmasına neden olduğu için 40 yaş üzerindeki erkeklerin % 80’i her iki hastalığın belirtilerini birlikte yaşar. 50-70 yaş aralığında olan erkeklerde her iki hastalığın birlikte görülme oranı ise % 100’lere varmaktadır” diye konuştu.

Prostat büyümesi, sertleşme sorununun görülme olasılığını 3,5 kat, sertleşme sorununun ise prostat büyümesinin görülme olasılığını 2 kat artırdığına dikkat çeken Prof. Kadıoğlu, Türkiye’de 4 milyon erkekte sertleşme sorunu, 5 milyon erkekte ise prostat büyümesi sorunu olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Selahittin Çayan ise Türk Androloji Derneği tarafından 19 ilde 40 yaş üstü erkeklerde yapılan prevelans araştırması sonuçlarına değinerek, sertleşme sorununun görülme sıklığının 40 yaş üstünde %34 olduğunun altını çizdi.

‘PARTNERLE GEÇİRİLEN EN KEYİFLİ ZAMAN % 95 ORANIYLA CİNSEL İLİŞKİ’
Prof. Kadıoğlu, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi problemleri yaşayan hastaların ve partnerlerinin kendilerini hem cinsel ilişkiden hem de sosyal hayattan soyutladığını belirtti. Kadıoğlu, “Araştırma çiftlerin en keyifli zaman geçirdikleri aktivitenin %95 oranı ile cinsel ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Sertleşme sorunu ve prostat büyümesi belirtileri her 3 çiftten 2’sinin cinsel hayatını etkiliyor. Bu durum kadının tatminsizliğine de yol açtığından çiftlerin ilişkileri bozuluyor. Oysa sertleşme sorununun çözümüyle, kadının tatmini %82’lere ulaşıyor ve hayat kalitesinde ciddi bir artış görülüyor. Kampanya aracılığıyla erkekleri hem sertleşme sorunu hem de prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemlerini öğrenmek için vakit kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda yönlendirmek istiyoruz” dedi.

Yeni çıkan tedavi yöntemlerinin hastaların yaşam kalitesini arttırdığını vurgulayan Prof. Çayan de bu iki hastalığın birlikte tedavi edildiğini belirtti.

Sertleşme sorunu, prostat büyümesi ve kampanya ile ilgili detaylı bilgilere kampanyanın web sitesinden (www.engelleriaranizdankaldirin.com) ulaşmak mümkün.