100 kişiden 70’i sigarayı bıraktı

Malatya KETEM bünyesindeki Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuran 4 bin 170 kişinin yaklaşık yüzde 70'inin sigarayı bırakma konusunda başarılı olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 07.05.2012 - 13:00

100 kişiden 70’i sigarayı bıraktı

Malatya KETEM Sorumlu Hekimi Serpil Kaya Karadağ, merkezlerinde yaklaşık 1,5 yıldır Sigara Bıraktırma Polikliniği'nin hizmet verdiğini söyledi.

Karadağ, ''Program kapsamında sigara bıraktırma ilaçlarını ücretsiz dağıttık. Son bir yıldır çok yoğun şekilde bu konu üzerinde çalışıyoruz. Başvuranların değerlendirmesini yapıyoruz. Uygun olanlara bu ilaçları veriyoruz. Belli bir süre sigarayı bırakmalarını sağlamak için takip ediyoruz'' dedi.

Karadağ, programa Malatya'dan yoğun bir başvuru olduğunu ifade ederek, 4 bin 170 kişinin sigarayı bırakmak üzere merkeze geldiğini kaydetti. İyi bir başarı elde edildiğini belirten Karadağ, başvuranların yaklaşık yüzde 70'inin sigarayı bıraktığını söyledi. Karadağ, programın sona erdiğini, artık ilaçları ücretsiz veremediklerini ancak danışmanlık hizmetine devam ettiklerini aktardı.

37 YIL SONRA SİGARAYI BIRAKTI
Sigarayı 37 yıl içtikten sonra bırakan Ömer Fırat (53), sigaraya ortaokula giderken arkadaşlarına özenerek başladığını, 37 yıl boyunca günde 3 paket sigara içtiğini söyledi. Sigarayı bırakma aşamasındayken bir gün dayanamayıp yeniden başlamaya karar verdiğini aktaran Fırat, ''Canım sigara çekti. Serpil Kaya Karadağ'ı aradım, 'aman' dedi. 'Bu dereceye gelmişken daha imkanı yok, içemezsiniz' dedi. İçmedim. Kızıma sigarayı bırakacağıma dair söz vermiştim. 14 yaşındaki kızım 'Baba sen tekrar sigara içmeye başlarsan, ben de içeceğim' demişti. O yavrucağımı şimdiye kadar zehirlemişim'' diye konuştu.

Ömer Fırat, sigarayı bıraktıktan sonra hem evine hem de cebine neşe geldiğini belirterek, ''3 paket içiyordum. Günde 15 lira, ayda 450 lira, yılda 5 bin lira cebimde kaldı, karlıyım'' ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 yıldır sigara içmediğini, sigarayı bırakmadan önce nefes alamadığını ve gece uyuyamadığını anlatan Fırat, ''Uyurken horluyordum. Yolda yürüyemiyordum. Bulunduğum odada çocuklarım bile benden tiksinir duruma geldi. 'Baba yeter artık bu sigarayı bırak' diyorlardı. Çok fazla öksürüyordum. Bir sigara yaktığım zaman sigara bitene kadar öksürükten ben de biterdim. Allah'ıma çok şükür şu anda çok huzurluyum. Benim için 50'sinden sonra ikinci bahar başladı. O kadar mutluyum ki anlatamıyorum'' diye konuştu.

Sokakta ve caddede sigara içen gençleri gördüğü zaman elinden sigarasını almaya çalıştığını belirten Fırat, gençlere şöyle seslendi: ''Bu yolun sonu yok. Bir an önce sigarayı bırakmak lazım. Sigara insanı bazen dilenci yapıyor. Cebimde param olmasa ve karnım aç olsa gelip size 'Bana bir lokma ekmek ver' diyemem. Ama sigaram olmasa 'Bana bir sigara ver' diyebilirim. Yere düşen bir izmariti yanıyorsa alıp içebilirim. Sigara tiryakiliği bu kadar illet bir şey. Gençlerimiz bundan mümkün olduğu kadar uzak dursunlar'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...