15 dakikada bir hareket edin

İnsan bedeninin 15 dakikadan fazla hareketsiz kalmaya uygun olmadığını belirten uzmanlara göre, zamanının çoğunu bilgisayar başında, televizyon karşısında veya trafikte geçiren ve sürekli bel, boyun, diz ağrısı çekenlerin sayısı artıyor.

13.12.2011 - 09:53

15 dakikada bir hareket edin

Tüm vücudun kontrol sisteminin beyin, beynin diğer organlarla haberleşme ve kontrol mekanizmasının ise omurga olduğunu vurgulayan Terapi Uzmanı Manuel Fizyoterapist Oğuzhan Söylemez, birçok rahatsızlığın sebebinin omurgadan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Söylemez'e göre, genç nüfusu çoğunlukta olan Türkiye’nin, hareket sistemi zayıflıyor ve omurgası yaşlanıyor.

“İlk etapta omurga kaynaklı görünmeyen, kabızlık, iktidarsızlık, kısırlık, migren, baş ağrıları, sinüzit, diş eti kanamaları, kulak çınlaması, kulunç, tiroit gibi rahatsızlıklarında omurga sorunlarından kaynaklandığına dikkat çeken Söylemez; “Vücudumuzdaki her eklem, kas, sinir, kemik ve bağlar, belirli bir oranda açı ile düzenli çalışıyor, bu açılanma derecesi değiştiğinde düzen bozuluyor ve ağrı hissi oluşuyor. Bu ağrıyı ilaçla tedavi etmeye çalışmak soruna geçici çözüm oluşturuyor ve yüz binlerce insan omurgadan kaynaklanan sorunlardan dolayı sıkıntı çekiyor” diye konuşuyor.

BOL SU İÇİN…
Hareket sisteminin ve biokimyasal işleyişin vazgeçilmez bir parçası olan bağ doku rahatsızlıkları kendini en fazla vücut susuz kaldığında gösteriyor. Bu yüzden az su içmek kas ve sinir sorunu oluşturuyor. Aynı zamanda iç organların iyi çalışmasını engelliyor, ağrıların çoğalmasına sebep oluyor. Bağ–doku sisteminden oluşan ağrılar ilaçlarla, kremlerle, bitkilerle geçmeyebiliyor.

BİLGİSAYAR BAŞINDA SAATLERCE OYUN OYNAMAYIN
Manuel Fizyoterapist Oğuzhan Söylemez; çalışma koşulları sebebiyle sürekli oturan kişilerin 15 dakikada bir hareket etmesini, kasları rahatlatıcı kısa egzersizler yapmasını, düzenli su içmelerini, beslenmelerine dikkat etmelerini öneriyor. Söylemez ayrıca anne- babaların, büyüme çağındaki çocuklarının bilgisayar başında saatlerce oyun oynamalarını mutlaka önlemeleri gerektiğinin altını çiziyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...