'1975-2002 arasında doğanlar aşılanmalı'

SSPE Derneği, kızamık virüsünün çocuklarda yol açtığı ölümcül SSPE hastalığına dikkat çekti ve 1975- 2002 yılları arasında doğan herkesin aşılanması gerektiğini açıkladı.

07.03.2011 - 16:39

'1975-2002 arasında doğanlar aşılanmalı'

Kızamık virüsünün çocuklarda yol açtığı ve tedavisi bulunmayan bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE ile mücadele eden SSPE Derneği bir süredir kamuoyunda devam eden tartışmanın bir başka boyutuna dikkat çekti, toplum sağlığı açısından, 1975-2002 yılları arasında doğan herkesin kızamık aşısı olması gerektiğini bildirdi.

Dernek adına yapılan açıklamada, kızamık hastalığı tartışılırken, aynı virüsün çocuklarda yol açtığı ölümcül SSPE hastalığının dikkate alınmadığı kaydedildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın salgın durumunda olmadığını belirttiği kızamık virüsünün toplum ve çocuklar için çok ciddi risk yarattığı hatırlatıldı.

Bulaşıcı, tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan kızamıktan korunmanın tek yolu yaygın ve etkin aşılama olduğu için çocukların mutlaka aşılanması gerekiyor. Kızamık hastası veya kızamık olduğundan kuşku duyulan kişilerle de temastan kaçınmak büyük önem taşıyor.

Nadir durumlarda, kızamık hastalığı geçtikten sonra virüs dönüşerek bağışıklık sistemini aşıyor ve beyin hücrelerini öldüren SSPE hastalığına dönüşüyor. Daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın bilenen bir tedavisi bulunmuyor.

''SSPE HASTALIĞINA GEREKEN ÖNEM VERİLMİYOR''
Özellikle 1998-2002 doğumluların risk altında olduklarını belirten ve en büyük riskin bayat aşılar olduğunu söyleyen SSPE Derneği Başkanı Cengiz Kara açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bayat aşılar veya eksik doz gibi uygulamalar nedeni ile SSPE hastalığı hayatları mahvediyor. Aşıların nakledilmesi ve korunmasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Yapılmış hatalardan ötürü hastalığa yakalanmış insanlara devlet yardım elini uzatmalı. Bu hataların sorumluları cezalandırılmalı. En önemlisi, bu hastalığa gereken önem verilmeli. Sağlık Bakanlığı öncelikle kızamık ve SSPE kayıtlarını tam tutmalı, kayıtların sağlıklı tutulup tutulmadığını denetlemeli, denetime açık tutmalıdır. Devletimiz öncelikle kendi tasarrufu altında bulunan, Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunan çocukları ve personeli de acilen aşılatmalıdır. Derneğimizin kayıtları ile Sağlık Bakanlığı’nın kayıtları arasında fark vardır, SSPE hastalarının sayısı Bakanlık kayıtlarında eksik görünmektedir.

Ayrıca Devletimiz SSPE hastalığıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmalı, farklı branşlardan uzmanların tam gün mesailerini bu konuya ayırmalarına imkân verecek koşullar devlet tarafından sağlanmalıdır. İstanbul, Ankara, Şanlıurfa ve Diyarbakır’dan başlayarak SSPE klinikleri kurulmalı; bu kliniklerde çocuk nöroloğu, fizyo-terapist, gastrolog, çocuk doktoru, diş hekimi ve aileler için psikiyatrist hazır bulundurulmalıdır. SSPE teşhisi konan hastaların ilaç, mama, sıvı yiyecek, özellikli tekerlekli sandalye, ayak-el afoları, özürlülük oranının belirlenmesi, alt bezi temini için gerekli rapor ve reçetelerin yazılması sağlanmalıdır." 06.02.2011 tarihli Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 8. maddesinin a fıkrası kaldırılarak, hastalarımıza eskisi gibi piyasada bulunan “çocuk bezi” alma imkânı tanınmalıdır. Çünkü bizim hastalarımızın çoğu çocuktur.”

"AŞILARIN TAŞINMASI VE KORUNMASI DİKKATLİ YAPILMALI"
Kızamık virüsüne karşı mücadelede en önemli sorunlardan birinin bayat aşılar olduğunu belirten SSPE Derneği, bu sorunun önüne geçmek için şu noktalara dikkat çekti:

"• Aşının naklinde kullanılan kargo uçakları, deniz ve kara nakliyat araçları ısı ve ışık sensorlarına sahip olmalı.
• Her aşının üstünde ısı ve ışık sensorlarını içeren etiketlerin yapıştırılması zorunlu olmalı.
•Yapılan aşının seri numarası ile ışık ve ısı sensor sonuçları aşı yapılan kişi veya velisine verilmeli. • Bakanlıkta da saklanmalıdır.
• Soğuk zincirden kırılmış (Bayat) aşı kesinlikle uygulanmamalı.

SSPE NEDİR?
SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) kızamık virüsü enfeksiyonunun sebep olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı. Az rastlanan, tedavisi olmayan SSPE, ölümcül bir beyin hastalığı. Kızamık aşısı olmayan çocuklarda daha fazla görülüyor. SSPE, özellikle çocuklarda, nadirde olsa yetişkinlerde görülebilen, kızamıktan 2-10 yıl sonra ortaya çıkabilen bir hastalık. Bugüne kadar en yakın ölüm, teşhisten sonra 6. haftada görüldü.

SSPE HASTALIĞININ EVRELERİ
1. Dönem: Unutkanlık, sinirlilik.
2. Dönem: Sıçramalar başlar. Tek başına yemek yiyemez.
3. Dönem: Hasta yatağa bağımlı hale gelir. Konuşamaz, Burundan sıvıyla beslenir.
4. Dönem: Komaya girer. Yıllarca sürebilecek koma ölümle sonuçlanır.

KIZAMIK VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI
Kızamık; bulaşıcı, tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Korunmanın tek yolu yaygın ve etkin aşılamadır. Bu nedenle, çocuklar mutlaka aşılanmalıdır. Kızamık hastası veya kızamık olduğundan kuşkulanılan kişilerle temas edilmemelidir. Hastalık ölüm ile sonuçlanmasa bile; yıllar sonra, SSPE olma ihtimali vardır.

Aşı, bayat olmadığından emin olunduktan sonra uygulanmalıdır. Aşı yapılamayan 0-12 aylık çocuğu olanlar kızamık hastaları veya kızamık olduğundan şüphe edilen kişilerle aynı ortamda bulunmamalıdır. Bebekler anne sütü ile beslenmelidir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...