İlişkili Haberler

Suriye uyruklu 3 kişinin kaldığı Fatih’teki bir evde çok sayıda ilaç bulunduğu ihbarı üzerine harekete geçen İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü Ekipleri, çoğu kanser tedavisinde kullanılan bozuk ve tarihi geçmiş 2 bin 9 kutu ilaç ele geçirdi.

İLAÇ FİRMASI: "İLAÇLAR ORJİNAL, KUTULARI DEĞİŞTİRİLMİŞ"

İncelemelerde, kanser ilaçlarının hepsinin karekotlarının aynı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine polis ekipleri ilaçların üretildiği firma ile irtibata geçti. Üretici firma ilaçları incelemek için bazı numuneler talep etti ve firmanın yolladığı ön raporda “İlaçların sahte olmadığı, sadece kutularının değiştirildiği" yönünde bilgi geldi.

"SOĞUK ZİNCİR"DEN ÇIKARTILAN İLAÇLAR BOZULUYOR

Kanser ilaçlarının "soğuk zincir" yöntemiyle piyasaya sürülmesi esnasında ele geçirildiğini düşünen polis ekipleri, bu yöntemin kullanılmaması nedeniyle ilaçların bozulduğunu belirtti. Öte yandan ekipler, çok sayıda ilacın tarihinin geçtiği için şüphelilerin ilaç kutularını değiştirerek yeniden kutuladığını, ilaçların İstanbul, Ankara, Kırıkkale, Diyarbakır ve Hakkari'deki eczacılara gönderildiğini belirledi. Polis ekipleri, 3 Suriyeli ve 2 eczane çalışanını gözaltına aldı.

ŞEBEKE SGK'YI 450 BİN LİRA DOLANDIRDI

Polisler, operasyon sonrasında şebekenin başka yöntemlerini de ortaya çıkardı. Şebeke üyelerinin, bazı kanser hastalarının kimlik bilgileriyle anlaştıkları hastane çalışanlarını kullanarak, ilaç alınması için sahte reçeteler düzenledikleri belirlendi. Hastanede yazılan reçeteler, anlaşmalı eczanelerden SGK sistemi üzerinden indirimle alındı. Ekipler, ilaçların parasının büyük kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu ödedi. Bu yöntemle şebekenin SGK'yı 450 bin lira dolandırdığı tespit edildi.

KANSER HASTALARI İLAÇLARINI ALAMADI

Kanser tedavisi gören bazı hastalar, ilaç alma zamanı geldiğinde gittikleri eczanelerde ilaçların alındığını öğrendi. İlaçlarını alamayan kanser hastalarının SGK'ya şikayette bulundukları öğrenildi.

OPERASYONLAR GENİŞLETİLDİ

Güvenlik Şube Müdürlüğü polislerinin, şebekenin geri kalan elemanlarını belirlemek için çalışmalarını sürdüğü öğrenildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 5 şüpheli, adliyeye sevk edildi. Suriye uyruklu 3 kişi “Adli Kontrol Kararı" ile 2 eczane çalışanı ise savcılıktan serbest bırakıldı.