"3D teknolojisi estetik ameliyatta avantaj sağlıyor"

3D teknolojisi estetik ameliyatlarda bir süredir kullanılıyor. Bu teknoloji ile estetik operasyon öncesi hastaya nasıl görüneceği gösteriliyor. Böylelikle kişi ameliyattan önce, operasyondan sonraki yüzüne dokunabiliyor.

Haberler - ntv.com.tr 04.11.2016 - 13:47 | Son Güncelleme : 04.11.2016 - 13:57

"3D teknolojisi estetik ameliyatta avantaj sağlıyor"

3 boyutlu yazıcılarla birlikte birçok alanda kullanılan 3D teknolojisi estetik cerrahide de avantajlar sağlıyor. 

Türkiye’de 3 boyutlu yazıcı tekniğini kullanan doktorlardan biri de Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar.

Avşar'ın uyguladığı teknikle ameliyat sonrası oluşacak yüzün maskesi hazırlanıyor. Yani hasta, ameliyattan önce, operasyon sonrasında sahip olacağı yüzüne dokunabiliyor. 

Ameliyattan önce tasarımını bilgisayar üstünde yaptıklarını belirten Dr. Avşar, yöntemin inceliklerini şöyle özetledi:

"SİMÜLASYON DİJİTAL ÇAĞINI YAŞIYORUZ"

"Tasarımı yaptıktan sonra 3 boyutlu yazıcıdan yüzün nasıl bir şekle geleceğini hastalar kendi yüz kalıpları ile görüyor. Ameliyat sonrası yüzünü görmek hastayı rahatlatıyor. Kararını daha kolay verebiliyor. Önceden kullanılan teknikler klasik veya nostaljik teknikler olup, kişinin ameliyat öncesi ve sonrası heykellerinin yapılmasıydı. Şimdi ise simülasyon dijital çağını yaşıyor, yüzden kalıp alınmıyor, çamurla uğraşılmıyor. Bunun yerine yüz veya vücut tarayıcıyla taranıyor, dijital görüntü bilgisayar ortamında düzenleniyor ve 3D yazıcıdan basılıyor.”

Dr. Avşar'ın 3 boyutlu tekniği, bilimsel makalelerin yer verildiği, Aestethic Surgery Journal isimli dergide de yayınlandı.

Sayfa Yükleniyor...