28 Şubat’ta çok sayıda ülkede " Nadir Hastalıklar Günü" etkinlikleri yapılıyor. Bu etkinliklerin hedefi Avrupa Birliği tarafından 2000 kişide 1'den daha az sıklıkta görüldükleri için "nadir" olarak nitelendirilen hastalıklara dikkat çekmek.

İlişkili Haberler


Avrupa'da bu hastalıklarla ilgili hasta derneklerini temsil eden Eurordis ve Ulusal İttifaklar konseyi tarafından 2008'de kutlanmaya başlanan günün bu yılki konusu "dayanışma". Etkinliklerde bu hastalıkların etkilerinin ülke sınırlarını aştığı ve mücadele için uluslararası işbirliği gerektiği vurgulanıyor. Nadir hastalıkların dünyada 250-300 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon insanı etkilediği tahmin ediliyor.

Yenilikçi ilaç ve biyoteknoloji firmaları, insanlığın yaşam kalitesini yükseltecek yeni ilaç ve tedaviler geliştirmek amacıyla her yıl dünya çapında 130 milyar dolara yakın Ar-Ge yatırımı yapıyor. Bu yatırımlar içinde, yaygın hastalık tedavilerinin yanı sıra nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni ilaçların geliştirilmesi çalışmaları da yer alıyor. Geliştirilen her yeni ilaç, milyonlarca insan için umut oluyor.