6 ayda 100 kişi sigarayı bıraktı

Hakkari Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezince (KETEM) yürütülen 'Sigara Bırakma Tedavisi Destek Programı' kapsamında, 6 ayda 100 kişi sigarayı bıraktı.

30.09.2011 - 12:33

6 ayda 100 kişi sigarayı bıraktı

KETEM'de görevli Doktor Başak Uy, 17 Mart 2011 tarihinden itibaren, 'Sigara Bırakma Tedavisi Destek Programı' kapsamında, sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşların başvurularını almaya başladıklarını belirtti.

Şimdiye kadar başvuru yapan 355 kişiden 100'ünün sigarayı bıraktığını anlatan Uy, ''Sigara illetinden kurtulmak isteyen yaklaşık 355 kişi bize müracaat etti. Uyguladığımız tedavi sayesinde bunlardan 100'ü sigarayı bıraktı. Vatandaşlar, 'Alo 171 Sigara Bırakma Hattı'ndan da bize ulaşabilirler'' dedi.

Birime gelenlerin, öncelikle verilen formu doldurduklarını ifade eden Başak Uy, şöyle devam etti: ''Bu başvuru formunun ardından kişiye uygun ilacın belirlenmesi Sağlık Bakanlığımızca yapılıyor. Bakanlığımız tarafından gönderilen ilaçlar doğrultusunda gerekli tedaviyi uyguluyoruz. Tedavi süresi, 3 ayı kapsıyor. Tedavinin başlangıcından 2 hafta sonra, sigaranın azaltılarak bırakılması amaçlanıyor.''

KANSERİN EN ÖNEMLİ NEDENİ
Sigara içenlerin sadece kendilerine değil, sevdiklerine de zarar verdiğine dikkati çeken Dr. Uy, sigara dumanına maruz kalan insanların kalp krizi geçirme ve akciğer kanseri olma riskinin, dumanı soludukları oranda arttığını kaydetti.

Başak Uy, her yıl binlerce pasif içicinin, sigara dumanının verdiği zararlardan dolayı hastalanarak hayatını kaybettiğini belirterek, ''Sigara, başta akciğer kanseri olmak üzere, yemek borusu, idrar yolları, böbrek, pankreas ve karaciğerde ciddi rahatsızlıklara yol açmakta'' dedi.

Yaklaşık 10 yıldır sigara içtiğini anlatan Ömür Doğan ise şöyle konuştu: ''Sigaranın zararlarını biliyordum. Ancak bir türlü bu illetten kurtulamıyordum. KETEM'e başvuranların olduğunu ve bu sayede sigarayı bıraktıklarını öğrendim. Ben de KETEM'e başvurdum. Bana uygulanan tedavi sayesinde 2 aydır sigarayı bırakmayı başardım. Bu illetten kurtulduğum için çok mutluyum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...