6 ayda 95 kilo verdi

Konya'da mide küçültme ameliyatı geçiren obez hasta, altı ayda 250'den 155 kiloya düştü.

Anadolu Ajansı 30.04.2014 - 12:22

6 ayda 95 kilo verdi

Konya'da 250 kilo ağırlığındaki obez hasta, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesindeki mide küçültme ameliyatıyla 6 ayda 95 kilo verdi.

Evli iki çocuk annesi 250 kilo ağırlığındaki Şükran Kutlu (46), gün geçtikçe artan kiloları nedeniyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na başvurdu. Burada mide küçültme operasyonu geçiren Kutlu, 6 ayda 95 kilo verdi.

Ameliyatı gerçekleştiren hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Kafalı, hastalarının aşırı kiloları nedeniyle yürüyememe, nefes alamama, solunum problemleri, uyuyamama ve yüksek tansiyon şikayetleriyle kendilerine başvurduğunu ifade etti.

Hastaya, "kapalı ameliyat" olarak da bilinen laparoskopik ameliyat yöntemini uyguladıklarını aktaran Kafalı, özel cihazlarla karnın içine girilen borularla ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Hastalarının midelerini küçülttüklerini, bağırsaklarda yeni bir yol düzeni oluşturduklarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Kafalı, şunları kaydetti: "Bu müdahale ile midenin hacmi küçültüldü, gıdaların emilimi azaltıldı. Böylelikle hastanın yemek yeme kapasitesini kilolu olmayan bir kişinin yiyebileceği miktara getirildi. Hastamız da kilo vermeye başladı. Şükran Kutlu'nun kilo vermesiyle yaşadığı sağlık problemleri hızla ortadan kalkıyor. Hastamız bu ameliyattan fayda gördü ve kısa bir sürede 95 kilo vererek 250 kilodan 155 kiloya kadar düştü. Bundan sonraki süreçte hedefimiz hastamızı 100 kilonun altına düşürmek."

Şükran Kutlu, ameliyat öncesi kiloları nedeniyle üç yıl evine kapandığını, kimseyle görüşmediğini, fotoğraf bile çektirmediğini söyledi. Kilolarını verdikten sonra adeta yeniden hayata döndüğünü dile getiren Kutlu, "Hayatım artık eskisine göre çok daha güzel" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...