Tıbbi olarak “Morbid Obez” olarak sınıflanmasına yol açan şişmanlığını bir hastalık olarak görmesi gerektiğini fark eden ve tedavi için Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ’a başvuran Selda Manav, 7 ayda 40 kilo verdi.

“Ekmek ya hiç yemiyordum ya da çok yiyordum. Ara öğünüm hiç yoktu. Fiziksel aktivitem ise minimum düzeydeydi. Fazla kilolarım nedeniyle alışverişe bile gitmek istemiyordum” sözleriyle tedavi öncesindeki alışkanlıklarını anlatan Manav daha önce uyguladığı ama başarısız olduğu zayıflama programlarından sonra Dyt. Ertuğ’a başvurduğunu ifade ederek “Zayıflayamamaktan çok korkuyordum” dedi. Selda Manav, bu korkusundan dolayı beslenme programının ilk ayında kendisine verilenden daha az yeme hatasına düştüğünü anlattı ve bu hatanın nedenini “Sadece aç kalırsam zayıflayabileceğimi düşünüyordum” sözleriyle açıkladı.

“EŞİMİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİYDİ”
Beslenme programına başladığı ilk haftalarda yaşadığı bir diğer zorluğun menüsünde bulunmayan yemekleri eşinin evde yemek istemesi olarak anlatan Selda Manav, “Diyetisyenim Berna Hanım, bu konuda eşimden destek istedi. Birlikte yemekten zevk aldığımız yemekleri de her hafta menüye sınırlı porsiyonlarda ekleyerek yememize izin verdi. Böylece hem eşimle birlikte paylaştığımız bir keyiften mahrum kalmadık hem de eşim de benimle birlikte fazla kilolarından kurtuldu” sözleriyle bu zorluğu nasıl aştıklarını anlattı.

AÇ KALMAK ZAYIFLAMANIN ÖNÜNDEKİ ENGEL
Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Ertuğ, çoğu kişinin sadece diyet yapıp bırakarak, ömür boyu sürmesi gereken doğru beslenme alışkanlıkları kazanmadan kilo vermeye çalıştığının ve bu nedenle başarısız olduğunun altını çizdi. Selda Manav’ın önceki denemelerinin de bu nedenle başarısız olduğunu söyleyen Ertuğ, nasıl bir tedavi uyguladığını şu sözlerle anlattı:

“Selda Hanım’ın aç kalmaktan korkması, zayıflayamama endişesi yaşadığı başarısız denemelerin bir sonucuydu. Vücut analizi ve bazal metabolizma ölçümlerini yaptıktan sonra yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına uygun olan kilo vermeye yönelik beslenme planı oluşturup düzenli takiplerimize başladık. İlk başlarda kilo veremeyeceğini zannettiğinden dolayı yemesini istediğimden daha az yiyordu. Bunun yanlış olduğunu, asıl aç kaldıkça kilo veremeyeceğini kendisine anlattım. Tüm besin gruplarından düzenli olarak yemesini sağlayan, su tüketimini artıran, hayatına fiziksel aktivite katan bir program hazırladım. Haftalık kontrollerinde yemekten zevk aldığı, hoşuna giden yemekleri de menüye dahil ediyordum. Selda Hanım, eşinin de desteği ile 7 ayda 40 kilo verebildi. Bu 40 kilonun 33 kilosu yağdan gitti. Kilo verdikçe enerjisinin artması, daha dinç, neşeli olduğunu fark etmesi onu daha da motive etti. Şimdi 5 kilo daha verecek, ardından da kendisini kilo koruma programına alacağız.”

“HAYATIM DAHA KEYİFLİ”
Selda Manav kendini yenilenmiş hissettiğini, yakın çevresinin kendisinde gördüğü değişime inanamadığını söyledi ve yeni hayatını “Kuaföre gitmek için, alışveriş yapmak için, hayatımı daha keyifli yaşamak için ihtiyacım olan enerjiye kilolarımdan kurtularak kavuştum. Çok mutluyum” sözleriyle anlattı.