7 aylık Nisa, 2 yaşındaki Rojda'ya umut oldu

Gaziantep'te yaşayan Özyurt ailesinin 7 aylık bebeği Nisa Nur'un ailesi tarafından bağışlanan böbrekleri, İzmir'de yaşayan 2 yaşındaki diyaliz hastası Rojda Sökmez'e nakledildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.10.2010 - 16:04

7 aylık Nisa, 2 yaşındaki Rojda'ya umut oldu

Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar, Türkiye'nin en küçük vericisinden, en küçük alıcıya böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaçar, kafa travması sonucu beyin ölümü gerçekleşen Nisa Nur'un ailesi tarafından böbreklerinin bağışlandığı haberi alındıktan sonra Türkiye genelindeki tüm organ nakli merkezlerinde uygun hasta taraması yapıldığını belirterek, tarama sonucunda böbreklerin İzmir'de ''yeşil kart'' ile böbrek yetmezliği tedavisi gören 2 yaşındaki Rojda'ya uyacağının anlaşıldığını ve hemen aile ile irtibata geçildiğini anlattı.

Yeşil kartın karşılamadığı ameliyat için aileye, nakille ilgili tüm masrafın hastane tarafından karşılanacağı bilgisi verildiğini belirten Kaçar, Nisa Nur'un böbreklerinin Gaziantep'ten alındığını, bu sırada Sökmez ailesinin de İzmir'den İstanbul'a getirildiğini ve naklin gerçekleştirildiğini söyledi.

''Son derece başarılı bir nakil oldu. Böbrek tam uyum sağladı diyebiliriz. 1-2 gün içinde Rojda'yı taburcu edebiliriz'' diyen Kaçar, Hemolitik Üremik Sendrom (HÜS) (kılcal damar kanaması sonucu anemi, akut böbrek yetmezliği ve düşük trombosit seviyesi) hastası olan Rojda'nın 6 aylıktan bu yana evde günde 3 kez diyalize girdiğini dile getirdi.

Hastane Genel Müdürü Mahir Turan da, 2 yaşındaki bir bebeğin sağlığının söz konusu olduğunu ve tüm nakil masraflarının hastane tarafından karşılandığını söyledi. Organ Nakli Koordinatörü Süleyman Tilif de, verici Nisa Nur Özyurt'un ailesi ile telefonla görüştüğünü belirterek, ailenin bir yandan bebeklerinin kaybının acısını yaşarken diğer yandan bir başka bebeğin sağlığına kavuşmasına sevindiklerini aktardı.

Rojda Sökmez'in babası Çetin Sökmez de, Ağrı'da yaşadıklarını ancak Rojda'nın tedavisi için İzmir'e yerleştiklerini ifade ederek, 1.5 yıldır sıkıntılı günler geçirdiklerini anlattı. Baba Sökmez, verici Nisa Nur'un ailesine teşekkür ederek, bebeklerinin kaybetmelerinin acısını paylaştığını dile getirdi.

Anne Melahat Sökmez ise Rojda'nın nakilden bu yana sağlıklı bebekler gibi yemeğini yiyebildiğini ifade ederek, kızlarının sağlığına kavuşmasından duyduğu mutluluğu aktardı.

Sayfa Yükleniyor...