ABD'de toplu aşılama başladı

Geçtiğimiz cuma günü ABD Gıda ve İlaç İdaresinin Biontech ve Pfizer şirketlerinin ortak yapımı olan aşıya acil kullanım onayı vermesinin ardından ülkede bugün ilk toplu aşılama başladı. İlk aşı New York'ta bir hemşireye yapıldı.

Haberler - NTV 14.12.2020 - 17:38 | Son Güncelleme : 14.12.2020 - 18:42

ABD'de toplu aşılama başladı

Corona virüs salgınında 300 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği 'de bugün salgının dönüm noktalarından biri. Ülkede acil kullanım onayı alan ilk aşı olan Biontech/Pfizer aşısı uygulanıyor.

New York'ta yoğun bakımda çalışan hemşire Sandra Lindsay, canlı yayında aşı yaptıran ilk kişi oldu. 

Aşı yapılırken canlı yayına New York Valisi Andrew Cuomo da video konferansla katıldı. 

Lindsay, aşı olduktan sonra, "Bugün umutluyum, rahatladım. İyileşeceğimizi hissediyorum. Umarım aşı, ülkemizde çok sancılı bir dönemin sonunun başlangıcı olur." ifadesini kullandı. 

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar Aralık ayı sonuna kadar 20 milyon, Ocak ayı sonunda 50 milyon, Şubat ayı sonunda ise 100 milyon ABD vatandaşını aşılamayı planladıklarını söyledi.

Bu plana yakında acil kullanım izni alması beklenen ABD'li Moderna firmasının aşısının da dahil olduğu belirtiliyor.

Halka aşının güvenli olduğunu aşılamak istediğini belirten Lindsay, salgına son vermek için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. 

Lindsay, tünelin sonunda ışık göründüğüne işaret ederek, maske takmaya ve sosyal mesafeye özen göstermeye devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD Başkanı Donald Trump'da Twitter hesabından, "İlk aşı yapıldı. Tebrikler ABD. Tebrikler dünya." açıklamasını yaptı. 

New York Valisi Cuomo da "Tarihi. İlk New Yorklu, ön saflarda çalışan hemşire Sandra Lindsay aşı oldu. İyileşme kapıda. Teşekkürler Sandra." paylaşımında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...