Ağrı ağlama krizine sokabilir

Gece gündüz devam eden, çoğunlukla akşam saat 6 ile gece yarısı arasında şiddetlenen yenidoğan ağlama krizleri, kolik yani gaz sancılarından kaynaklanabiliyor.

09.12.2013 - 12:19

Ağrı ağlama krizine sokabilir

Bebeklerin 6’ıncı haftadan itibaren 3 saat gibi bir süre boyunca huzursuz olmaları beklenen bir durum ve genellikle 3-4 aylık olduklarında bu keyifsizlikleri 1 ya da 2 saate iniyor. Eğer bebek birkaç saat içinde sakinleşiyor ve günün diğer kısmında huzurlu oluyorsa, anne ve babaların alarma geçmesine gerek kalmıyor,

Ancak bebeğin ağlaması durmaksızın gün ve gece boyunca devam ediyor ve şiddetleniyorsa, kolik (gaz) sancılarından şüphelenmek gerekiyor. Bebeklerin yaklaşık beşte birinde, 2-4 haftalarında kolik gelişebildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Berk, gün boyu sürebilen ağlama krizlerine neden olan kolik sorununun neden kaynaklandığının ise bilinmediğini söyledi. “Kolik genellikle bebeğin uyarımlara karşı aşırı hassas olduğunu ya da olgunlaşmamış sinir sistemini kontrol edemediğini göstermektedir” diyen Berk, bebek büyüdükçe kolik kaynaklı ağlamaların geçtiğini aktardı.

EMZİREN ANNELER BESLENMESİNE DİKKAT ETMELİ
Bazen emziren annelerin diyetlerinde olan bir yemeğe karşı hassas olduklarının göstergesi olan kolik, bazen de mamalarda bulunan süt protein içeriğine karşı da hassasiyet kaynaklı olabiliyor. Kolik tarzı ağlamaların bazı durumlarda fıtık gibi bir hastalığı da işaret edebeliceğini vurgulayan Dr. Berk, “Yapabileceğiniz tek şey bu dönemin geçmesini beklemek olsa da, bazı şeyleri deneyerek bebeğinizin sakinleşmesini sağlamaya çalışmanız mümkündür. Öncelikle çocuk doktorunuza danışarak bu ağlama krizlerinin herhangi bir hastalığa bağlı olmadığından emin olunmalıdır” dedi.

BEBEĞİNİZİN SAKİNLEŞMESİ İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ…
• Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, beslenmenizden süt ürünleri, kafein, soğan, lahana ve diğer rahatsızlık verebilecek yiyecekleri çıkarmalısınız. Eğer mama ile bebeğinizi besliyorsanız doktorunuzdan protein hidrolizat hakkında bilgi alın. Eğer kolik nedeni yiyecek hassasiyeti ise bu değişiklikleri yaptıktan birkaç gün sonra durum iyileşecektir.

• Bebeğinizi aşırı beslemeyin. Genel olarak öğünleri arasında en azından 2 ya da 2,5 saat olsun.
• Bebeğinizi bebek arabasıyla yürüyüşe çıkarın. Hareket etmek onu sakinleştirecektir.
• Bebeğinizi kucağınızda sallayın, yan odada elektrik süpürgesini çalıştırın. Devamlı ritmik hareket ve sakinleştirici ses onun uykuya dalmasına yardımcı olabilir.
• Bebeğinize emzik verin. Anne sütü alan bebeklerin bazıları bunu reddetse de, çoğu için anında rahatlama sağlayacaktır.
• Bebeğinizi göbeği dizlerinize gelecek şekilde yatırın ve sırtını ovun. Beline uygulanan basınç onu rahatlatabilir.
• Bebeğinizi, güvende ve sıcak hissetmesi için, büyük, ince bir battaniyeye sarın.
• Gergin ve endişeli hissettiğinizde ailenizden birinin ya da arkadaşınızın bebeğe bakmasını sağlayın ve evden dışarı çıkın. Bir ya da iki saatliğine olsa bile evden uzaklaşmak olumlu bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...