Patnos ilçesinin Suluca köyünde yaşayan baba Seyithan Sala, epilepsi hastalığı nedeniyle eşi Herdem, çocukları Seher, Ayşe ve Fidan'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

Geriye kalan bir kızı ve oğlunun da aynı hastalıkla mücadele ettiğini ifade eden Sala, 30 yaşındaki oğlu İsmail Sala'ya köylerindeki evinde kendisinin baktığını, evli olan kızı Sevgül'ün de yatağa bağlı şekilde Adapazarı'nda yaşamını sürdürdüğünü anlattı. Çocuklarının durumlarının günden güne kötüleştiğini anlatan baba Sala, şöyle konuştu:

''Bu hastalık yüzünden eşimi ve 3 çocuğumu kaybettim. Geriye kalan 2 çocuğum ise evde yatalak ve gözlerimin önünde günden güne eriyor. Oğlum İsmail şu an benimle ve yatalak bir şekilde. Diğer kızım Sevgül ise Adapazarı'nda. O da yatalak ve günden güne eriyor. Eşi sürekli beni arayarak 'gelin kızınızı ya tedavi ettirin ya da götürün' diyor. Şimdiye kadar birkaç kere getirip kızımı üzerime atıp gitti. Çok çaresiz bir haldeyim, ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Kendim 60 yaşındayım, çalışamıyorum, hiçbir geçim kaynağım yok. Tek geçim kaynağım diğer eşimden olan oğlum Aydın. O da Van'ın Çatak ilçesinde vatani görevini yapıyor. Oğlum buradayken günü birlik çalışıp evi geçindiriyordu. Asker olduğu için o imkanımız da kayboldu.''

YATALAK HASTANIN YARDIMI KESİLDİ
Oğlu İsmail için 2 yıl boyunca bakım parası aldığını, bu yardımın da kesildiğini anlatan Sala, ''Şu anda öyle bir durumdayım ki 30 yaşındaki yatalak oğlumun altını temizlemekte kullanılan hasta bezini dahi alamıyorum. Devletimizden bir yardım eli bekliyoruz. Kesinlikle para talep etmiyorum. Evlatlarımı çaresizlikten dolayı kaybettim. Gözlerimin önünde eriyip giden 2 evladımı en azından kurtarsınlar ben başka bir şey istemiyorum'' dedi.

Ağrı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Metin Ürgün de İsmail Sala'ya verilen bakım parasının 6 Kasım 2012 tarihinde yapılan incelemede günlük bakımını kendisinin yapabileceği görüşüne varılarak kesilmesine karar verildiğini söyledi.

Ürgün, ailenin yeniden dilekçe vermesi halinde konunun ele alınıp değerlendirilebileceğini kaydetti.