'Akıllı telefon kullanırken 5 dakikada bir el değiştirin'

Çok sayıda insanın neredeyse elinden hiç düşürmediği akıllı telefonların birçok sağlık sorununa neden olduğunu belirten uzmanlara göre bu telefonlar, kullanım şekline göre vücutta deformeler oluşturuyor.

Anadolu Ajansı 23.03.2016 - 12:34

'Akıllı telefon kullanırken 5 dakikada bir el değiştirin'.Jpeg

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ünal Özüm, akıllı telefonların yol açabildiği sağlık sorunlarını en aza indirmek için bu telefonların 5 dakikada bir el değiştirilerek kullanılmasının yararlı olacağını söyledi. 

Son yıllarda yaygınlaşan ve uzun süre elde tutar vaziyette kullanılan akıllı telefonların, kullanım şekline göre vücutta deformeler oluşturduğunu aktaran Dr. Özüm'egöre, büyük ekranlı telefon kullanmak daha avantajlı.

"TELEFONU YUKARIDA VE UZAKTA TUTUN, 5 DAKİKADA BİR EL DEĞİŞTİRİN"

Akılı telefon ve tablet kullanımın artmasıyla boyun, kol ve parmak sağlığı problemi yaşayan kişi sayısında ciddi artış olduğunu aktaran Prof. Dr. Özüm, şunları kaydetti:

"Hastalarımıza telefonu uzun süreli kullanmamalarını, kullanırken yukarıda ve uzakta tutmalarını öneriyoruz. Ancak yine bu pozisyonda bile uzun süreli kullanılmamalı. Bu nedenle akıllı telefonu kullanırken 5 dakikada bir el değiştirmeli veya bir zemin üzerine koyarak kullanmalıdır. Kafayı çok fazla öne eğmeden karşıya bakarak kullanılmalı. Büyük ekranlı telefonlar biraz daha uzak tutuluyor. O yüzden kullanıcılara tavsiyemiz, büyük ekranlı telefon kullanmaları. Telefon kullanırken iki el de kullanılmalı."

KİREÇLENME, BOYUN FITIĞI VE BAŞ AĞRISINA YOL AÇABİLİR

Özüm, uzun süreli tablet ve telefon kullanımına bağlı olarak kişide kalıcı hasarlar da meydana gelebileceğini vurgulayarak, "Telefonu sürekli aynı elle kullanmak parmaklarda uzun süreli uyuşukluk ve ağrıya sebep olur. Kol daha çabuk yorulur daha zor iş yapar duruma gelir. Boyundaki problemse daha kalıcıdır. Kireçlenmeye, boyun fıtığına ve günlerce süren baş ağrısına neden olur. Bu durumda kişin yaşam kalitesi ve performansı düşürür" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...