Ameliyata yakın sonuç veren yöntem

Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, vücut radyocerrahisiyle ameliyata yakın sonuçlar alındığını söyledi, "Artık sağlıklı dokulara zarar vermeden tümörü yok etmede daha başarılıyız" dedi.

Ameliyata yakın sonuç veren yöntem

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği tarafından iki yılda bir düzenlenen Radyasyon Onkolojisi Kongresi'nin 11'incisi Antalya'da gerçekleşti. Hürriyet'ten Buse Özel'in haberine göre, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca, Türkiye'deki radyoterapi cihazlarının eskidiğini ve kanser tedavisinde önemli yer tutan radyoterapinin önümüzdeki yıllarda eski cihazlarla yapılmak zorunda kalacağını belirtti. Prof. Dr. Koca, "Türkiye'de 35 ilde bulunan radyoterapi cihazlarının ve uzmanlarının yarısı ise üç büyük ilde toplanmış durumda. Şu anda 500 kadar olan radyoterapi uzmanlarının en az 100'ünün 10 yıl içinde emekli olması nedeniyle uzman sıkıntısı çekebiliriz" dedi.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam da vücut radyocerrahisi yöntemiyle artık hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmenin mümkün olabileceğini belirtti.

Bu yöntemin hastaların yaşam süresini de uzattığını vurgulayan Prof. Sağlam, organların canlı ve hareketli olmasından dolayı bu yöntemin önceleri sadece beyin tümörleri için kullanıldığını ancak teknolojik gelişmelerle hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmenin mümkün olduğunu söyledi. 

'1'İNCİ EVRE AKCİĞER KANSERİNDE % 80 BAŞARILIYIZ'
Prof. Dr. Sağlam, "Son birkaç senedir 2 boyutlu tedaviden, 3 boyutlu tedaviye geçtik ve daha yüksek dozda radyasyonu doğrudan tümöre vererek, sağlıklı dokuyu yok etmeden tümörü yok edebiliyoruz. Yüksek dozda radyasyon kanserli dokuyu öldürdüğü gibi sağlıklı dokuyu da öldürüyordu o yüzden düşük dozda vermek zorunda kalıyorduk. Ancak şimdi yüksek dozda, direk tümöre verebiliyoruz. Böylece sağlıklı doku ölmüyor, sadece kanserli doku ölüyor. Akciğer tümörlerinde, prostat kanserlerinde de artık bu yöntemi kullanabiliyoruz. Özellikle akciğer kanseri 1'inci evrede yakalanırsa cerrahiye gerek kalmadan yüzde 80 kontrol edilebiliyor" diye konuştu.

Türkiye'de çok sayıda merkezde vücut radyoterapisinin uygulanabilir hale geldiğine işaret eden Sağlam, Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ameliyat edilmeyen ya da ameliyatı kabul etmeyen akciğer kanserli 50 hastanın yüzde 75'inde radyocerrahi ile tümörü durdurmanın mümkün olduğunun vurgulandığını kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü tarafından prostat kanseri tanısı olan 31 hastada yapılan başka bir çalışmada ise hastaların tümünde radyocerrahinin etkili olduğu ve ameliyatın yerini alabileceğinin bildirildiğini dile getiren Sağlam, "Araştırmada, radyocerrahinin ameliyat edilemeyen kanser hastalarının tedavisinde iyi bir alternatif olduğuna dikkati çekilerek, tedavi başarısı yüksek ve yan etkileri az olan bu tedavi yönteminin geleceğinin parlak olduğu belirtilmiştir" dedi.

'PROTON TEDAVİSİ TÜRKİYE’DE DE UYGULANMALI'
Dünyanın önde gelen onkoloji merkezlerinden Teksas, MD Anderson Kanser Merkezi, Proton Radyoterapisi bölüm başkanı Prof. Anita Mahajan, protonlar ile uygulanan radyoterapinin özellikle kanserli çocuklarda klasik radyoterapiye göre daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

Protonları kullanıldığı radyoterapi teknolojisi oldukça yeni ve pahalı olmasına rağmen dünyada proton tedavisi uygulayan merkezlerin sayısı hızla artıyor. Türkiye’de ise henüz bir proton tedavisi merkezi yok ve her yıl çok sayıda hasta tedavi için Avrupa ve Amerika’daki merkezler gitmek zorunda kalıyor. Kongrede konuşan uzman doktorlar da sağlık bakanlığı’nın önümüzdeki yıllarda bu yeni teknolojinin kanser hastalarının hizmetine sunulması için öncü olması gerektiğine vurgu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...