Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Opr. Dr. Recep Atçı, İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bir ameliyathanede aynı anda iki ameliyat yapıldığı yönündeki iddiaları araştırdıklarını belirterek, böyle bir durum varsa bunun günümüz Türkiyesi'ne yakışmadığını söyledi.

İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki hastanın aynı anda ameliyathaneye alındığını bizzat görmediğini ancak konuyla ilgili iddiaları değerlendirdiğini aktaran Atçı, şöyle konuştu: "Gidip tespit ettiğim bir durum yok ancak iddialar var, iddialara ilişkin fotoğraflar da çekilmiş. Ömrü boyunca ameliyathane görmemiş bir hastanın aynı anda bir başka hastayla ameliyat edilmesi korku, gerginlik ve stres yaratabilir. Ortamın sterilazasyonu açısından da tehdit edici bir durum. Günümüz şartlarına uygun değil. Hastane mekan olarak yetersizlik yaşasa da ek projelerle sorunun çözülmesi gerekirdi. Bir ameliyathanede iki ameliyat ancak savaş ya da afet hallerinde olabilir."

Konuyla ilgili olarak hastane yetkilileriyle görüşeceklerini de ifade eden Atçı, "Orada kesin bilgi alacağımız arkadaşlarımız var. Eğer iddia doğruysa Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin gerekli düzeltmeleri yapması gerekiyor" dedi.

HASTANEDEN AÇIKLAMA
Hastane yetkilileri de iddialara konu ameliyathanenin acil durumlar için kullanılan bir alan olduğunu, dolayısıyla acil durumdaki iki hastaya aynı anda müdahale edilmesinde sakınca bulunmadığını bildirdi.