Ameliyatlara 'kirpi oku' taktiği

Harvard Tıp Fakültesi'ndeki araştırmada, kirpi okunun deriyi iğneden daha kolay deldiği belirlendi. Bu sonuç, kimyasalların yerini uçlarında mikroskopik dikenler olan iğnelerin alabileceği anlamına gelebilir.

22.01.2013 - 12:32

Ameliyatlara 'kirpi oku' taktiği

Kirpi okunun deriyi iğneden daha kolay deldiğini ortaya koyan araştırmada, aynı kalınlıktaki iğneyi deriye saplamak için güç kullanmak gerekirken, okun saplanması için yüzde 56 oranında daha az enerji harcamanın yeterli olduğu gösterildi.

Doğa Bilimleri Genel Sekreteri Müge Kanay, Kuzey Amerika oklu kirpinin, kolaylıkla içeri giren ancak güçlükle çıkartılabilen dikenleriyle meşhur olduğunu söyledi.

Kirpinin sırtında, ok görünümünde 30 bin diken bulunduğunu belirten Kanay, bu dikenlerin her birinin ucunda ise yaklaşık 800 nano boyutta ufak dikenlerin yer aldığını söyledi. Kanay, kirpi oklarının, tırtıklı bıçağa benzetilebileceğini dile getirerek, okun uç kısmında bulunan küçük dikenlerin, aynı anda birçok bıçak darbesiyle deriyi çok kolay ve ağrısız şekilde deldiğini ve saplandığını anlattı.

Ancak okun bir kez deriye saplandıktan sonra çıkarmasının o kadar da kolay olmadığına dikkati çeken Kanay, ''Çünkü her bir okun ucundaki bu nano dikenler adeta bir kanca vazifesi görerek deriye takılır ve yapışır'' dedi.

SENTETİK KİRPİ DİKENLERİ İLE AMELİYAT
Kanay, oklu kirpideki bu detaylı teknolojinin, Harvard Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacıların da dikkatini çektiğini ve yeni tıbbi malzemelerin geliştirilmesinde ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Birçok ameliyat dikişinde, yarayı tutması için yapıştırıcı özelliğe sahip kimyasallar kullandığına işaret eden Kanay, ''Fakat bu kimyasallara hastalar alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu önemli keşif sayesinde, kimyasalların yerini uçlarında mikroskopik boyutta dikenler olan iğneler olabilir. Bu iğneler, ağrı hissettirmeksizin kolaylıkla deriyi delebileceği gibi yaranın sımsıkı bir şekilde açılmadan kaynamasına yardımcı olabilir” dedi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...