Anne karnında ameliyat oldu

Antalya'da böbreğinde büyüme tespit edilen 11 günlük bebek, anne karnındayken ve 8 günlükken iki ameliyat geçirdi.

Anadolu Ajansı 05.09.2011 - 20:39

Anne karnında ameliyat oldu

İki çocuk annesi Ferhan Kahraman, üçüncü çocuğuna hamileliğinin 24'üncü haftasında kontrol için bir özel hastaneye gitti. Burada yapılan incelemede, bebeğin böbrekle iç idrar kanalının birleşim yerinde darlık ve bu nedenle böbrekte genişleme tespit edildi.

Hazırlıkların ardından bebek henüz anne karnındayken ameliyata alındı. Prof. Dr. Mehmet Emin Soysal tarafından yapılan operasyonla, bebeğin böbreğinde darlık bulunan bölgeye katater yerleştirildi.

Ferhan Kahraman'ın hamileliğinin 38'inci haftasında sezaryenle ''İclal'' ismini verdikleri bebek dünyaya geldi. Doğduktan sonra yapılan testlerde böbrekteki büyümenin devam ettiğini belirleyen doktorlar, bebek 8 günlükken tekrar ameliyata karar verdi. Geçirdiği ikinci operasyonla bebeğin katater takılan bölgesi alındı.

TEK BÖBREKLE YAŞAMAK ZORUNDA KALACAKTI
Bu tür ameliyatların çok nadir yapıldığını belirten Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Murat Lekili, bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. Bebeğin en büyük şansının böbrek büyümesinin erken fark edilmesi olduğunu anlatan Lekili, ''Böbreğe erken müdahale etmeseydik, minik İclal ömrü boyunca tek böbrek ile yaşamak zorunda kalabilirdi. Ama şu anda çok sağlıklı. 3-4 gün içinde taburcu edeceğiz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...