Anne mutluysa çocuk da mutlu oluyor

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre çocuklar, anneleri mutluysa mutlu oluyor. Araştırma sonuçları, babaların mutluluğunun ya da mutsuzluğunun anneler kadar çocukları etkilemediğini gösteriyor.

07.04.2011 - 08:38

Anne mutluysa çocuk da mutlu oluyor

İngiltere’deki Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından 40 bin aile üzerinde yapılan araştırmada çocukların mutluluğunun anneye bağlı olduğu ortaya çıktı.

10-15 yaş arası üzerinde yapılan araştırmaya göre anneler mutluysa çocuklar da mutlu oluyor. Eğer anneler sürekli evin içinde mutsuzsa çocuklar da evde ya da okulda mutsuz oluyor, arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorluk çekiyor. Araştırmada babaların mutluluğunun ya da mutsuzluğunun çocukları anneleri kadar etkilemediği ortaya çıktı.

Araştırmanın başında bulunan Doktor Maria Iacovou, “Üvey olsun ya da olmasın çocukların mutlu olmasında en önemli etken anneleriyle olan ilişkileri. Bu bulgular, aile ilişkileri ve ebeveynlerin mutluluğunun gençlerin mutluluğunun anahtarı olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

KEDERLİ ANNELER TEDAVİ EDİLMELİ
New York Psikiyatri Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada ise mutlu ebeveynlere sahip çocukların hayatta daha başarılı olduğu belirlendi.

Araştırmayla ilgili konuşan Myrna Weissman ise “Üzüntülü, kederli ebeveynler muhakkak tedavi edilmeli. Bu durumdan sadece onlar etkilenmiyorlar, çocukları da etkileniyor. Mutsuz çocuk hayatı boyunca gerek iş hayatında gerekse özel hayatında başarısız oluyor” diye konuştu.

Raporda, psikolojik rahatsızlıkların tedavisinin hem ebeveyn hem de çocuklar üzerinde olumlu etkileri olduğu vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...