Anne sütü bebek sahibi olduktan sonra tüm annelerin ortak gündemini oluşturuyor. Bebek emdi mi emmedi mi, süt yetti mi yetmedi mi sorularıyla başlayan, annenin çevresindeki arkadaşların, dostların, akrabaların sütün yetmediğine ilişkin sözleriyle içinden çıkılmaz hale gelen, bazen de anneyi emzirmekten vazgeçiren bu süreç, bilimin ışığında, özel danışmanların desteğiyle aşılabiliyor.

Bebeklerin ilk altı ay mutlaka anne sütüyle beslenmesini destekleyen, Sağlık Bakanlığı'nın yönetiminde “Bebek Dostu Hastane Projesi”ni başarıyla yürüten Acıbadem Maslak Hastanesi, emzirme konusunda çalışan profesyonellere en güncel bilgileri sunmak amacıyla 9-10 Nisan 2010 tarihinde “2010’da Anne Sütü ve Emzirmeye Dair Neler Biliyoruz? Bilimsel Bakışla...” konulu bir sempozyum düzenliyor.

Uluslararası üne sahip, 2009'‘da yayınlanan ve çok ses getiren “Sütünüzü Nasıl Artırabilirsiniz?” kitabının yazarı, Emzirme Danışmanı Lisa Marasco da Türk annelerine emzirme konusundaki birikimlerini aktarmak amacıyla sempozyuma geliyor. Marasco, 20 yılı aşkın bir süredir emzirme danışmanlığı yapıyor ve özellikle süt üretimini artırmaya yönelik çalışmaları ve yayınlarıyla konusunda tanınmış, uluslararası toplantıların vazgeçilmez konuşmacılarından biri.

İLK 6 AYSADECE ANNE SÜTÜ
“Bebek Dostu Hastane"ler, annelerin bebeklerini düzenli olarak emzirmeleri, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi, 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte yine anne sütüne devam edilmesi prensibini destekliyor. Hastanede annelere özel uygulamalar ve emzirme danışmalarıyla emzirme sürecine pozitif katkı sağlanıyor.

EN SON VE EN YENİ BİLGİNİN PEŞİNDEYİZ
Sempozyumu düzenleme amaçlarını anlatan Acıbadem Maslak Hastanesi Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, doğal beslenmenin neredeyse kaybolduğu bir dönemde en ham, en doğal ürün olan anne sütünü ve emzirme konusunu en güncel bilgilerle ele almak amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini belirterek şu bilgileri veriyor:

“Sağlık çalışanları olarak annelere emzirme öğütlerinde bulunurken yetersiz kaldığımız, geçiştirdiğimiz, bazen de yanıtını bilmediğimiz pek çok soruyla karşılaşıyoruz. Ebeler, hemşireler, çocuk sağlığı ve hastalıkları, kadın doğum uzmanları olarak, tüm bu alanda çalışanların daha detaylı bilgilendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de AÇSAP yönetiminde Bebek Dostu Hastane Projemiz büyük bir başarıyla yürütülüyor. Sempozyum açılışında bu projenin geldiği son noktayı da yöneticilerinden dinleyeceğiz.”

Sempozyumun konularını günlük hayatta yaşadıkları sorunlardan yararlanarak seçtiklerini ve konuyla ilgilenen profesyonellerin aydınlanmasının yanısıra annelere de katkı sağlayacaklarını dile getiren Dr. Şarman emzirme konusunda çalışan 12 uzmanın sempozyumda konuşma yapacağını bildirdi.

Emzirme konusunda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediyatri Bölümü Emzirme Danışmanlığı Birimi kurucusu Prof. Dr. Gülbin Gökçay ekibiyle katılarak klinik deneyimlerini paylaşacak. Emzirmeyle ilgili olarak pekçok uluslararası toplantıda konuşmalar yapan Marasco, süt üretimini bir fabrikanın çalışmasına benzeten yaklaşımıyla, yetersiz süt üretiminin nedenlerini açıklayarak, polikistik over sendromunun süt üretimine olan etkileri hakkında bilgiler verecek.