Annelere ‘süt artırma’ tüyoları

Emziren annelerin en çok korktuğu konulardan biri de sütlerinin kesilmesi veya verdikleri süt miktarının bebeklerinin gelişimine yetmeyecek olması.

22.01.2013 - 09:35

Annelere ‘süt artırma’ tüyoları

Toplumda şekerli besinlerin anne sütünü artırdığı şeklinde yanlış inanışların olduğunu söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, sütü arttırmanın 10 kolay yolunu anlattı ve emziren anneler için özel bir çorba tarifi verdi. İşte Diyetisyen Şeber’in önerileri:

Sıvı tüketiminizi arttırın: Süt üretiminin yeterli olmasında en önemli koşul, annenin tükettiği sıvı miktarıdır. Günde 3-3,5 litre sıvı tüketiminin süt miktarını arttırmakta ciddi rol oynadığı uzun zamandan beri bilinmektedir. Yeterli su tüketemeyen anneler; suyun yanı sıra şekersiz bitki çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı tüketimlerini arttırabilirler.

Zayıflama diyeti yapmayın: Emzirme döneminin ilk altı ayında yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle emziren annelerin bebek ek besinlere geçene kadar zayıflama diyeti yapmaması önerilir. İlk altı ay sadece yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bebek ek besinlere başladıktan sonra bir uzman yardımı ile zayıflama süreci başlatılabilir.

Karbonhidrat tüketiminizi kesmeyin: Emzirme döneminde yapılan en büyük yanlışlardan biri zayıflamak adına karbonhidrat tüketiminin tamamen kesilmesidir. Emziren annenin beslenmesinde mutlaka ekmek, pilav, makarna ve meyve gibi karbonhidrat kaynakları yer almalıdır. Şekerli besinlerin süt yaptığına inanılması bir şehir efsanesinden öte değildir. Bilimsel araştırmalar, şekerli besinlerin süt verimini arttırmadığını ortaya koydu. Beyaz şeker yerine kaliteli karbonhidrat kaynakları olan tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

Rezenenin gücünden faydalanın: Araştırmalar; rezene tohumunun ve rezene çayının süt miktarını arttırmakta yararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rezenenin aşırı tüketiminin ise süt üretimini tamamen durdurabileceği de biliniyor. Rezeneyi sadece çay olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Suda haşlayarak veya az yağda çevirerek de tüketmeniz mümkün.

Yulaf ezmesi tüketin: Günde 1 kâse yulaf ezmesi tüketiminin süt üretimini destekleyebileceği düşünülse de, bu etkisi tam olarak kanıtlanmamıştır. Bilimsel araştırmalar devam ediyor.

Fesleğenin etkisini unutmayın: Fesleğen bitkisinin de düzenli kullanımda anne sütünü arttırabileceği bilinir. Yemeklerinizde fesleğen kullanabilirsiniz.

Yeşillere daha çok yer açın: Koyu yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Salatalarınızda roka, maydanoz gibi yeşilliklere yer açabilir. Semizotu, ıspanak ve pazı gibi sebzeleri de haşlayarak, sebze yemeği şeklinde veya az yağda çok öldürmeden kavurarak tüketebilirsiniz.

Turuncuları sofranıza alın: Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkte olan ve beta karotenden zengin sebzeler süt üretimini arttırmaya yardımcıdır. Havuç ve bal kabağını; çorbalarınızda, yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Protein olmadan olmaz: Sütün ana yapısında da yer alan protein, süt veren annelerin beslenmesinde yer alması gereken bir kaynaktır. Emziren anneler, her gün düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi kaliteli protein kaynakları tüketmelidirler.

Arpadan yararlanın: Ülkemizde daha çok alkolsüz bira veya malt içecek olarak tercih edilen, arpa ile hazırlanmış yiyeceklerin veya çimlenmiş arpa suyunun, anne sütünün verimliliğini ciddi anlamda arttırdığı gözlenmiştir. Ülkemiz için yeni bir kavram olsa da, birçok ülkede uzun zamandır anne sütünü arttırmak için kullanılan bir tahıldır.

EMZİREN ANNELERE SÜT ARTTIRACAK ÇORBA
Malzemeler: 100 gram dana biftek, 1 çay bardağı dolusu arpa, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 orta boy soğan, 3 orta boy domates, 2 orta boy havuç, 4 su bardağı su, 1 silme çay kaşığı karabiber, 1 silme çay kaşığı tuz, ½ çay bardağı ince kıyılmış fesleğen.

Yapılışı: Suda bifteği haşlayın. Bifteğin haşlanmasına yakın arpayı ilave edin. Biftek haşlandıktan sonra sudan alın, ince şeritler halinde doğrayın. Tekrar et suyunun içine ekleyin. Havuçları soyun, küp küp doğrayın. Domatesleri soyup çekirdeklerini ayırarak rendeleyin. Soğanı da rendeleyin. Bir yemek kaşığı zeytinyağında yakmadan rendelenmiş malzemeleri ve fesleğeni hafifçe çevirin. Bütün malzemeleri suyun içerisine ilave edin. Sebzeler yumuşayıncaya kadar 20 dakika orta ateşte pişirin. Taneli olarak veya blendırdan geçirerek süzülmüş şekilde tüketebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...