Aort damarı neden yırtılır? (Oya Aydoğan hastanede)

Yediği patates kızartması boğazına takılınca çıkarmaya çalışırken aort damarı yırtılan ünlü oyuncu Oya Aydoğan'ın tedavisi sürüyor. Aydoğan'ın yaşadığı bu talihsiz olay, akıllara 'aort damarı neden yırtılır' sorusunu getirdi.

ntv.com.tr 09.05.2016 - 13:17 | Son Güncelleme : 09.05.2016 - 13:18

Aort damarı neden yırtılır? (Oya Aydoğan hastanede)

Aort damarında yırtılma meydana gelen Oya Aydoğan, yaklaşık 12 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakıma alındı.

Hürriyet'in haberine göre, hayati tehlikeyi atlatan ünlü oyuncu hastaneden uzun bir süre kalmaya devam edecek. Bu olaydan sonra akıllara takılan bir soru da'arot damarının neden ve nasıl yırtıldığı. Soruyu Prof. Dr. Ahmet Akgül şöyle yanıtladı:

AORT DAMARININ YIRTILMA NEDENLERİ

"Öncelikle yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler çıkarılması esnasında sağlıklı bir bireyin damarlarında yırtılma olmaz. Vücudun damar sistemi sağlıklı ise refleks hareketlerinden yani öksürme, hapşırma, ıkınma gibi göğüs içindeki basınç artışlarından etkilenmez. Fakat kalpten çıkan ana damar olan aort damarında daha önce oluşan yıpranma, balonlaşma, duvarlarında harabiyet varsa bu tip refleks hareketlerinde bile yırtılma riski olabilir. Aort damarını bu tip riske hazırlayan en büyük etken kontrol altına alınamamış tansiyon yüksekliğidir. Hipertansiyon zamanla aort damarının duvarını yıpratır ve balonlaşmaya, kireçlenmeye veya diseksiyon denen içten yırtılmaya yol açar. İşte bu durumda basit bir öksürme bile damardaki hasarı artırıp yırtılmaya yol açabilir."

"ÖLÜM KORKUSU GERÇEKTEN ÖLDÜRÜR"

Dr. Akgül, boğazına bir şey takılıp boğulma tehlikesi geçiren kişide damar hasarı oluşması için 2 önemli durum olduğunu aktardı: 

1- Ölüm korkusu sonucu stres hormonlarının acilen yükselip damar içi kan basıncını çok yükseltmesi.

2- Nefes alma zorluğunun uyardığı öksürme ve hapşırma refleksi sonucu göğüs içindeki basıncın artması.

"TANSİYONU OLANLARDA "BIÇAK SAPLANIYOR" ŞEKLİNDE AĞRI TEHLİKELİ"

Bu olayın, yüksek tansiyon hastalığının ne kadar önemli sonuçlar oluşturabileceğinin bir göstergesi olduğuna vurgu yapan Akgül, "Şu unutulmamalıdır ki, tansiyon yüksekliği olan bir kişide ani başlayan sırt, göğüs ağrısı varsa, bu ağrı sanki “bıçak saplanıyor” tarzında ise hastada “aort diseksiyonu” denen aort damar yırtılması riski vardır. Bu durumda en yakın hastaneye gidilmeli ve orada da tecrübeli kalp damar cerrahisi kliniği bulunmalıdır" diye konuştu..

Sayfa Yükleniyor...