Apandisitinin patladığı 4 gün sonra anlaşıldı

Muğla'nın Datça ilçesinde, karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen kız çocuğunun apandisitinin patladığı, 4 gün sonra başka bir hastanede yapılan tetkikle anlaşıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.08.2010 - 14:18

Mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti bulunan 9 yaşındaki Fatma Kaya, ailesi tarafından üç gün üst üste Datça Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Doktorların, her defasında kızının üşüttüğü ve kum döktüğünü söyleyerek kendilerini eve gönderdiğini öne süren Baba Kemal Kaya, kızının ağrılarının devam etmesi üzerine 70 kilometre uzaklıktaki Marmaris Devlet Hastanesi'ne başvurduklarını belirtti.

Hastanede doktorlar tarafından yapılan muayene sonrası ultrasonu çekilen kızının apandisitinin patladığı ve hayati riskinin başladığının tespit edildiğini anlatan Kaya, ''Marmaris Devlet Hastanesi'nde Fatma'yı apandisiti patladığından dolayı acilen ameliyata aldılar. Doktorlar, 'Kaç gündür neredesin' diye bana kızdılar. 2 günde iyileşecek olan hasta geç kalındığından dolayı 10 gün hastanede kaldı. Çocuğumun ölümden döndüğünü söylediler. Datça'ya uzman doktor ve cerrah verilmediği sürece benzer sorunlar yaşanacaktır. Umarım geç kalınmaz ve üzücü sonuçlar yaşanmaz'' dedi.

Kaya, Datça Devlet Hastanesi yönetimi ve doktorları hakkında suç duyurusunda bulunmayacağını, yaşananların Datça'da uzman doktor olmamasından kaynaklandığını kaydetti.

"HASTANEDE CERRAHİ UZMANI YOK"
Datça Grup Başkanı Dr. Taner Karaman ise apandisit rahatsızlığının birçok hastalıkla benzer belirtiler gösterdiği için tanısının zor konulabileceğini söyledi. Karaman, olayda herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığını iddia ederek şöyle konuştu:

''Hastanemizde genel cerrah bulunmadığı gibi ultrason cihazımız da yok. Genel cerrahımız Burhan Büyükbay'ın geçen sene emekli olmasının ardından yerine genel cerrah gönderilmedi. Yerine genel cerrah istedik, en kısa zamanda gelmesini bekliyoruz. İnşallah ana branş dallarında doktorlar gelince hastanemizde bu gibi sorunlar da yaşanmayacaktır.''

Sayfa Yükleniyor...