Arı ürünleriyle tedavi (Apiterapi hangi hastalıklarda etkin?)

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarından kadın hastalıkları ve zihinsel gelişime kadar arı ürünleri insan sağlığı için bilinenden çok daha etkili. Tamamlayıcı tıp uygulamalarından "apiterapi"nin yıl sonuna kadar açılacak merkezlerle yaygınlaşması bekleniyor.

NTV 11.05.2016 - 12:20 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 12:21

Arı ürünleriyle tedavi (Apiterapi hangi hastalıklarda etkin?)

Apiterapi, bal arısının ürettiği, zehir, bal, polen, süt, propolis gibi ürünlerin insan sağlığı için kullanılma yönetimi.

Gata Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tanyüksel yöntemle ilgili, “Apiterapi öncelikle sağlıklı yaşamı destekleme, ikincisi de bazı kronik hastalıklarda klasik tedaviyi destekleme açısından bizlere yeni bir kapı sunuyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın da destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında onay verdiği arı ürünleri, hem hastalık önleyici hem de tedaviyi tamamlayıcı nitelikte.

Prof. Tanyüksel, “Bal, mide ve bağırsak şikayetlerinin giderilmesinde, kemoterapi ve radyoterapi hastalarında kullanılıyor. Yüzde 47’si protein olan polen de zihinsel ve mental gelişimlerde çok önemli. Propolis antioksidon olarak gıdalar içinde en yüksek ürün” değerlendirmesinde bulundu.

APİTERAPİ ALERJİ TESTİ SONRASI UZMAN HEKİMLERCE YAPILMALI

Sadece bal, polen ve propolisin değil, arı sütü ve zehrinin de birçok kronik hastalığın tedavisinde kritik roller üstlenebildiğini belirten Tanyüksel, “Ana kraliçe sadece arı sütü ile besleniyor ve yıllarca yaşayabilir. Kadınlarda rastlanan şikayetlerin giderilmesinde, erkeklerde sperm hareketsizliğinde çok iyi sonuçlar verdiği yazıyor. Arı zehrine karşı alerjisi yoksa, özellikle kas iskelet sistemine ait kronik rahatsızlıkların giderilmesinde büyük yararları var” dedi.

Apiterapi uygulamalarının, alerji testi sonrası sertifikatı hekimer tarafından yapılması gerekiyor .

Aralarında GATA'nın da bulunacağı, Sağlık Bakanlığı onaylı apiterapi merkezlerinin yıl sonuna kadar açılması planlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...