Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astımlı bulunduğunu, bu rakamın çok daha fazlasının da hasta olduğunun farkına varmadığını belirtti.

''Astım Engel Değil'' kampanyası nedeniyle bir açıklama yapan Prof. Tutluoğlu, astımın akciğer hava yollarının kronik iltihabi bir hastalığı olduğunu ve insanların yaşam kalitesini bozarak iş gücü kaybına, uyku sorununa, sürekli nefes darlığına yol açabildiğini söyledi.

Hasta olmanın ''sürekli astım semptomlarıyla yaşamak zorunda kalınması'' anlamına gelmediğini belirten Tutluoğlu, hastalığın kontrol altına alınabildiğini bildirdi. Astımlı hastaların bu mevsimlerde çok dikkatli olması gerektiğini ifade eden Tutluoğlu, şöyle konuştu:

HER YÖRENİN POLENİ FARKLI
''Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hastalık artıyor. Sonbaharlarda ev tozu akarları dediğimiz, gözle görülmeyen, halılarda, yataklarda, yastıklarda, yorganlarda yaşayan canlılarda artış meydana geliyor. Astım vakaları özellikle ilkbaharda polenlere bağlı artış gösteriyor. Çünkü
polenler hastalığı tetikliyor. Her yörenin kendisine özgü poleni var.

Türkiye'de en çok çimen ve hububat polenlerine karşı alerji görülüyor. Bunlar kilometrelerce öteden gelip insanı rahatsız edebiliyor. Kişide bu dönemde burun akıntısı ve kaşıntı, hapşırık, gözlerde sulanma gibi şikayetler görülüyorsa bu polen alerjisidir, yani polene bağlı astımdır ve tedavi edilmesi gerekir. Bu tür şikayetleri olanlar mutlaka bir uzmana görünmeli.''

Tutluoğlu, astımlı hastalara bu dönemlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını, polenlerin çok görüldüğü ortamlarda bulunmamalarını, piknik yapmaktan kaçınmalarını, evde ve arabada polen filtreleri kullanmalarını önerdi.

YILDA 1000 İLE 1500 ÖLÜM  
Hastalığının farkında varmayanların sayısının da çok fazla olduğunu belirten ve astımın halk arasında genellikle nefes darlığı gibi düşünüldüğünü ifade eden Tutluoğlu, ''Halbuki öksürükle seyreden astım türleri de var. Bu da hiç azımsanmayacak oranda ve çocuklarda daha fazla görülüyor'' dedi.

Astımın kontrol altına alınmaması ve tedavi sürecine gidilmemesi durumunda ölümle sonuçlanan istenmeyen vakalara yol açabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Tutluoğlu, Türkiye'de her yıl bin ile bin 500 kişinin astıma bağlı olarak hayatını kaybettiğini bildirdi.