Atık yağlar umut oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Çevre Koruma Vakfınca başlatılan "Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi" kapsamında toplanan atık yağlar sayesinde, şimdiye kadar 20 akülü tekerlekli sandalye ve 100 görme engelli bastonu satın alındı.

Anadolu Ajansı 24.10.2014 - 12:40

Atık yağlar umut oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bitkisel atık yağların kanalizasyon ve su kaynaklarına karışmasını önlemek, topluma geri dönüşüm bilinci kazandırmak ve dönüşümden elde edilen gelirle engellilerin ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan proje yoğun ilgi görüyor.

Proje kapsamında, yurt genelinde okul, cami, muhtarlık ve toplu konut siteleri başta olmak üzere 30 bin noktaya atık yağ bidonları yerleştirildi. Vatandaşların toplama noktalarını öğrenebilmesi için "444 9 924" numaralı Atık Yağ Hattı oluşturuldu.

Okullardaki eğitimlerin yanı sıra muhtarlara yönelik bilgilendirme programları düzenlendi. Ayrıca afiş ve broşürler dağıtıldı.

Hazırlanan atık yağ kamu spotuyla da Türkiye genelinde atık yağ seferberliği başlatıldı. Kamu spotunun ardından toplanan atık yağ oranında büyük artış sağlandı. Şu ana kadar 20 akülü tekerlekli sandalye ve 100 görme engelli bastonu satın alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Temiz Çevre Sağlıklı Hayat" projesine özellikle anneler, ev hanımları, öğretmenler, muhtarlar ve din görevlilerinden büyük destek beklediklerini bildirdi.

Bakan Güllüce, "Bu projeyle toplumsal olarak büyük bir geri dönüşüm hareketini gerçekleştiriyoruz. Böylece hem çevre kirliliği önleyecek hem de engelli vatandaşlarımız için faydalı bir iş yapacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yandan projeye, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar ve Milli Eğitim bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye ve Marmara Belediyeler birlikleri, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu da destek veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...