Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Augmentin 625. mg. adlı antibiyotiğin bir serisinin piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, Glaxo Smith Kline İlaç Sanayi ve Ticaret AŞ adına ruhsatlı ''Augmentin 625 m. Film Tablet'' adlı antibiyotiğin, 8103265 adlı serisinin (imal tarihi 10.2008- son kullanma tarihi:10.2011) 2. sınıf B seviyesinde piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

81 ilin sağlık müdürlüklerine, ilgili ilaç firmasına, Türk Eczacıları Birliğine, sağlık kuruluşlarına ve ilaç depolarına gönderilen resmi yazıda, tüm eczane, hastane ve kuruluşların, seri numarası tutan ve ellerinde bulunan söz konusu ilacı, üretici ilaç firmasına iade etmeleri istendi.

İLAÇ FİRMASI: YAN ETKİ NEDENİYLE DEĞİL
Kararla ilgili olarak ilaç firmasından yapılan açıklamada 'geri çekme kararı insan sağlığı ile ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle değildir' denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından, "Augmentin 625mg/10 film tablet" adlı ürünün sadece 8103265 no.lu (İ.T: 10/2008, S.K.T: 10/2011) serisinde 23.183 adette tedbir amaçlı olmak üzere, 2. sınıf B seviyesinde (yanlızca ecza depoları ve eczanelerde) geri çekme işlemi talep edilmiştir.

Augmentin adlı ilacımız tümüyle piyasadan çekilmemektedir. Söz konusu durum sadece ilacın yukarıda belirtilen seri numarasındaki bir numunede görülen fiziksel uygunsuzluk nedeniyle (ambalaj içerisindeki bir tabletin ortadan ikiye bölünmesi nedeniyle) tedbir amaçlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu geri çekme kararı insan sağlığı ile ilgili herhangi bir yan etki sebebiyle değildir.

Augmentin'in yukarıda belirtilen seri numarası dışında kalan tüm formları piyasada bulunmaktadır ve her zaman olduğu gibi hekim kontrolünde güvenle reçetelenmektedir.

GlaxoSmithKline olarak 8103265 seri no.lu ürünler için gerçekleştireceğimiz geri toplatma işlemini Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüyle karşılıklı işbirliği içerisinde ivedilikle yürütmekteyiz."