Ayaklarıyla resim yapıyor, kol nakli bekliyor

5 yaşındayken tarlada kollarını buğday helezona kaptıran Ayşe Işık, ayaklarıyla yaptığı resimleri, elleriyle yapabilmek için kol nakli bekliyor.

Ayaklarıyla resim yapıyor, kol nakli bekliyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 26 Eylül 2010'da Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez Cihan Topal'a yapılan çift kol nakli, kolları olmayan engelliler için umut oldu.


Kolları olmadığı için resimlerini ayaklarıyla yapan Ayşe Işık da, kol naklinin başarılı olması üzerine Akdeniz Üniversitesi'ne başvurarak yüzlerce hasta gibi tetkik yaptırdı. Yapılan incelemede Işık'ın sol koluna yüzde 100, sağ koluna da daha düşük ihtimalle de olsa nakil yapılabileceği belirlendi. Bunun üzerine yaşadığı İstanbul'a dönen Işık, özel bir şirketin bünyesinde evinde operatörlük hizmeti verirken, Doç. Dr. Ömer Özkan'dan gelecek iyi haberi bekliyor.

Ayşe Işık yüzlerce kol nakli bekleyen engelli gibi Sağlık Bakanlığı'ndan kol naklinin önünü açacak mevzuatı çıkarmasını isterken, diğer yandan da organ bağışlarının artmasını ümit ediyor.

Işık, 5 yaşında kollarını kaybettiğini belirtirken, kendi çabası ile yıllardır ayaklarıyla resim yaptığını söyledi. Kollarına kavuşmak istediğini ifade eden Işık, şöyle konuştu:

CİHAN TOPAL'IN KOL NAKLİ UMUTLARI YEŞERTTİ
''Cihan Topal'a yapılan kol nakli benim gibi birçok engelli için umut oldu. Akdeniz Üniversitesi'ne başvurduğumda yapılan tahlillerde kol nakli yapılabileceği belirtildi. Ömer Özkan, nakil için Sağlık Bakanlığı'nın mevzuat çıkarması ve organ bağışının artması gerektiğini söyledi. Hayatıma yeni bir ışık doğdu. Sağlık Bakanlığı mevzuat engelini kaldırarak benim gibi birçok engelliyi hayata bağlasın. Bakanlığın ilgili düzenlemeyi bir an önce yapmasını umutla bekliyorum.''

Resim yapmanın kendisi için bir tutku olduğunu, ayaklarıyla yaptığı resimlerin beğenildiğini anlatan Işık, ''Ellerimle resim yapmak istiyorum ama ayaklarımı da unutmak istemiyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmini de yapan Işık, resimlerinde kendini ve doğayı anlatıyor. Işık, hayalimdeki mesleğin resim öğretmenliği olduğuna da işaret ederek, ''Öğretmen olamasam da resimden kopamadım'' diye konuştu.

Yaptığı resimleri sergilerde sanatseverlerin beğenisine sunan Ayşe Işık, resimlerden elde ettiği gelirle engellilere de destek olmak istediğini kaydetti. 10'un üzerinde resim sergisi açan Ayşe Işık, yüzlerce resim çalışmasıyla engelleri aştığını gösteriyor.

150'NİN ÜZERİNDE BAŞVURU VAR
Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan da kol nakliyle ilgili 150'nin üzerinde başvuru olduğunu, yüz nakli için de başvuranların bulunduğunu bildirdi. Özkan, ''Nakiller için mevzuatı bekliyoruz. Organ Nakli Merkezi bünyesinde yüz ve kol nakliyle ilgili alt birim oluşturuyoruz. Tabi ki nakillerde verici de önemli. Bunun için organ bağışının artması lazım'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...