Bağırsaktan idrar torbası yaptı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde mesane (idrar torbası) kanseri olan 65 yaşındaki hasta, bağırsağından yapılan mesaneyle sağlığına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren Ürolog İsmail Başıbüyük, bölgede ilk defa böyle bir ameliyatın yapıldığını söyledi.

Haberler - İHA 28.11.2016 - 10:04

Bağırsaktan idrar torbası yaptı

Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük, ilerlemiş mesane kanseri olan 65 yaşındaki Yusuf Acet’e kendi bağırsağından yeni bir mesane yaptı.

İdrarından kan gelmesi şikayetiyle hastaneye başvuran Acet, yapılan muayene ve tetkiklerinin ardından gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu.

Kanser olan mesanenin çıkartılarak, yerine bağırsaktan mesane yapılması operasyonunun bölgede ilk defa yapıldığını anlatan Op. Dr. İsmail Başıbüyük, mesane kanserinin genellikle ileri yaşlarda görüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

Op. Dr. İsmail Başıbüyük
Op. Dr. İsmail Başıbüyük

“Bu rahatsızlık daha çok 60 yaş ve üzerindeki kişilerde görülüyor. Ancak sigara kullanımı, çeşitli kimyasallara maruz kalma, yağlı ve kızarmış yiyecekleri fazla miktarda tüketme, genetik yatkınlık ve mesanenin uzun süreli tahrişi gibi risk faktörlerine bağlı olarak hastalık genç yaşlarda da görülebilir. Hastalığın tedavisi, eğer tümör mesane içinden henüz kas tabakasına yayılmamışsa endoskopik olarak yapılıyor. Ancak hastamızda olduğu gibi tümör mesanenin kas tabakasına yayılmış, fakat diğer dokulara geçmemişse mesanenin çıkarılarak yerine bağırsaktan yeni bir mesane yapılması yöntemi uygulanıyor. Üroloji ekibimizin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar sayesinde hastaların çevre illere sevk edilmesi de azalıyor. Bölge insanımız artık yüzlerce kilometre yol kat ederek başka illere tedavi olmak için gitmek zorunda kalmıyor.”

"BU AMELİYAT CİZRE DEVLET HASTANESİNDE ÜCRETSİZ YAPILIYOR"

Başhekim Op. Dr. Mehmet Hidayetullah Erzen ise bölgedeki benzer rahatsızlığa sahip hastaların bu operasyon için çevre illerdeki üniversite, araştırma ve özel hastanelere yönlendirildiğini belirterek, bunun da hastalara ekonomik olarak ciddi bir yük getirdiğini söyledi. Hastaların çoğu zaman bu ameliyat için yüklü miktarda para ödemek zorunda kaldığını anlatan Erzen, artık bölgedeki hastaların tedavilerini Cizre Devlet Hastanesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...