Bahar, enerjinizi tüketmesin!

Bugünlerde birçok kişi sabahları ya çok erken uyanıyor ya da yataktan çıkmakta zorlanıyor. Uzun ve yorucu bir günün nasıl geçeceği düşüncesi, yorgun, bitkin ve keyifsiz hissettiriyor.

16.04.2014 - 09:47

Bahar, enerjinizi tüketmesin!

Baharın gelmesiyle birlikte siz de yorgunluk ve halsizlik sorunu yaşıyorsanız endişe etmeyin, hastalık değil, doğal bir süreç olan bahar yorgunluğuna azaltmanın yollarına bakın.

Doğa uzun bir kışın ardından uyanmaya başlarken, insanların buna direnmesinin tezat oluşturacağını belirten Neolife Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli, bazı insanların içini kıpır kıpır yaparken bazılarını yorgun ve bitkin hissettiren baharın insanlar üzerindeki etkileri hakkında şunları söylüyor: “Gündüz ve gece gibi mevsimler de bir döngü içinde birbirini izliyor ve her canlı, bu döngüye uyum sağlamaya çalışarak varlığını sürdürüyor. Ne var ki, metabolizmanın bu duruma uyumu bir anda gerçekleşmiyor, belli bir zamana yayılıyor. Vücudun biyolojik saatinin yeni durumlara uyumunda proteinler, vitaminler, mineraller, hormonlar, ışık ve uyku gibi birçok faktör rol alıyor. Vücut, kış ve bahar aylarında farklı bir tempoda çalışıyor. Bu geçiş döneminde organizma önceliklerini değiştirerek yavaş yavaş temposunu yükseltiyor ve belli bir süre ihmal ettiği serotonin gibi hormonları daha fazla üretiyor. Ancak bu dengelerin sağlanması birkaç haftayı alabiliyor. Bu doğal sürece, vücudun ritmini bozan yaz saati uygulaması da eklenince, bahar aylarındaki yorgunluk hissi zirve noktasına ulaşıyor.”

Genel olarak kendine iyi bakan, üretken ve tatminkâr bir yaşam süren kişilerin bu döneme uyum sağlamasının daha kolay olduğunu aktaran Telaferli, bahar yorgunluğunu yoğun yaşayanlar için ise şu tavsiyelerde bulunuyor:
• Beklentiniz olsun, planlı yaşayın, sabah sizi yataktan çıkmaya ve bir an önce güne başlamaya davet edecek nedenleriniz olsun.
• Program yapın ve size eşlik edecek kişileri programınıza dâhil edin.
• Düzenli spor yapmaya özen gösterin.
• Bedeninizi çalıştırın, çalışmaya alıştırın ki ruhunuz tembellik istese de, bedeniniz sizi harekete geçirsin.
• Sanata, müziğe, ilgi alanlarınıza zaman ayırın. Siz de kendi üretimlerinizi başkaları ile paylaşın.
Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edin.
Unutmayın! Bahar yorgunluğu denilen bu durumu atlatabilmek için, her bahar olduğu gibi birkaç tembellik gününün ardından sokağa çıkmak ve doğanın uyanışına yakından tanık olmak enerjinizi artırmak için yeterli olacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...