"Bakanlık aşı reklamı yapmıyor"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığın ''aşı reklamı yapmadığını'', "'aşılanma duyurusu'' yaptığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 16:20

"Bakanlık aşı reklamı yapmıyor"

CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü ve İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız'ın soru önergelerini ayrı ayrı yanıtlayan Akdağ, pandemik grip aşısının; yeni ortaya çıkan grip virüsü için bu yıl üretildiğini ifade etti.

Akdağ, aşının yeni olmasına karşın, daha önce kullanılmış aşı üretim yöntemleri ve aşı bileşikleri ile üretildiğini, kullanıma sunulmadan önce etkinlik, güvenlik testleri tamamlanarak, ilgili ulusal ve uluslararası otoritelerden ruhsat aldığını kaydetti.

Türkiye'ye getirilen her aşı serisinin, kullanıma sunulmadan önce Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinde biyolojik kontrole tabi tutulduğuna işaret eden Akdağ, ''Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) yapılan bildirimlere göre, 19 Kasım tarihine kadar yaklaşık 65 milyon doz pandemik grip aşısı kullanıldığı ve aşının mevsimsel grip aşısı kadar güvenli olduğu ortaya çıkmıştır'' dedi.
         
KORUYUCULUĞU YÜZDE 90         
Akdağ, aşının etkisinin kanıtlandığını ve koruyuculuğunun yaklaşık yüzde 90 olduğunu vurgulayarak, bakanlığının ''aşı reklamı değil'', ''aşılanma duyurusu'' yaptığını bildirdi. Bakan Akdağ, aşıların yeni üretildiğini ve son kullanma tarihinin, her seri için değişebildiğini ifade etti. Pandeminin doğuracağı etkiler konusunda modellemeler yapıldığını ve hazırlıkların buna göre şekillendiğini vurgulayan Akdağ, gelişmiş ülkelerin tamamında bu modellemeler yapılarak senaryoların oluşturulduğunu anlattı. Risk yönetiminin gereği olan bu modellemelerde birçok kriterin kullanıldığına işaret eden Akdağ, temel kriterleri; hastalığa ilişkin atak hızları, hastaneye yatış hızları ve ölüm hızları olarak sıraladı. Bilim adamlarından oluşan Pandemi Bilim Kurulunca aşılama kararı alınarak, risk gruplarının belirlendiğini ifade eden Akdağ, Sağlık Bakanlığının, bilimsel kurullar ve verilerle hareket ettiğini, bu platformda birçok görüş tartışıldıktan sonra karar alındığını kaydetti.
         
DİĞER AŞILARDA OLDUĞU GİBİ YAN ETKİLER ÇIKABİLİR         
Sağlık Bakanı Akdağ, ilaç hükmündeki her maddenin istenmeyen yan etkisi olabileceğine dikkati çekerek, ''Bu aşı sonrasında da mevsimsel grip aşıları ve diğer aşılarda olduğu gibi istenmeyen bazı yan etkiler ortaya çıkabilir'' dedi. Aşının yan etkileri hakkında bilgi veren Akdağ, şunları kaydetti:

''Bu yan etkilerin değerlendirilmesinde, beklenen yan etkilerin genel toplumda görülme hızlarıyla yapılan karşılaştırmalar büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 500 bin doz pandemik A (H1N1) gribi aşısı uygulamasıyla, elde edilen erken sonuçlara göre beklenmeyen ciddi bir yan etki tespit edilmemiştir.''

Akdağ, sipariş edilen 43 milyon doz aşının sipariş bedelinin yaklaşık 220 milyon Avro olduğunu bildirdi.
         
ÖLÜM HIZI İKİSİNDE DE AYNI         
Yapılan değerlendirmelerin, domuz gribi ve mevsimsel gribin ölüm hızının, her ikisi için de 5 binde 1 olduğunu gösterdiğini ifade eden Recep Akdağ, ancak pandemik gribin çok sayıda kişiyi etkilemesi nedeniyle ölümlerin daha fazla olabildiğini belirtti.

Bakan Akdağ, kronik hastalığı bulunanlar, yaşlılar, gebe ve lohusalar, genç erişkinler ve küçük çocuklar arasında pandemik grip nedeniyle ölüm hızının, normal popülasyona göre daha yüksek olduğuna işaret ederek, aşının firmalara göre birim fiyatının 4,74-6 Avro aralığında, ortalama maliyetin de 5,2 Avro olduğunu bildirdi.

Konunun önemi ve aciliyetine binaen, Kamu İhale Kanununa göre Glaxo-Novartis, Smiht Kline ve Sanofi Pasteur firmaları ile herhangi bir aracı firma olmadan, doğrudan sözleşme yapıldığını ifade eden Akdağ, ''Milletvekillerimizin desteği, hastalıkla mücadelemize katkıda bulunmaktadır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...