Bakanlıktan grip salgını uyarısı (Her 3 kişiden birinde grip virüsü var)

Sağlık Bakanlığı, 17 ildeki 180 aile hekiminden aldığı hasta numunelerini analiz etti. Numunelerin yüzde 34.6’sında grip tespit edildi. Mevsim itibariyle olağan süreç yaşandığın belirten Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ceyhan, "Vakalarda artış yaşanacak" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 06.01.2017 - 09:26

Bakanlıktan grip salgını uyarısı (Her 3 kişiden birinde grip virüsü var)

Yurt genelinde grip vakalarında artış yaşanıyor. Başta İstanbul olmak üzere yurdun pek çok bölgesindeki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk var.

Yoğunluğun grip salgınından kaynaklandığı belirtildi.

Bakanlığı ise Türkiye’de grip vakalarını izlemek için numune analizlerine devam ediyor.

Habertürk Gazetesi'nden Lütfi Erdoğan'ın haberine göre, 19-25 Aralık tarihleri arasında farklı bölgelerdeki 180 aile hekiminden alınan numuneler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Viroloji Laboratuvarı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı, Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı, Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarı, Adana Halk Sağlığı Laboratuvarı, İzmir Halk Sağlığı Laboratuvarı ve İstanbul Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz edildi.

EN ÇOK İNFLUENZA A (H3N2) GÖRÜLÜYOR

Numunelerin yüzde 34.6’sında grip tespit edildi. 2016 yılında alınan bin 202 numunenin yüzde 8.4’ünde pozitiflik tespit edildi. Tüm numunelerin 87’sinde influenza A (H3N2), 12’sinde influenza B, 2’sinde de influenza A virüsü görüldü. 19-25 Aralık’ta a 136 numunenin 47’sinde virüs saptandı. Numunelerin 40’ı influenza A (H3N2), 7’sinin influenza B virüsü olduğu kayıtlara geçti. Rakamlara bakıldığında grip virüsü bu ay zirve yaptı. 5-11 Aralık tarihleri arasında numunelerdeki pozitiflik yüzde 13.8, 12-18 Aralık tarihleri arasında ise yüzde 21.9 olarak tespit edildi.

"VAKALARIN MAKSİMUMA ULAŞMA SÜRESİ DEVAM EDİYOR, ARTIŞ YAŞANACAK"

Grip Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Şu an olağan süreci yaşıyoruz. Bu sene havalar erken soğuduğu için grip vakalarının maksimuma ulaşma süresi de erken olacak. Vakalarda artış yaşanacak. Virüsleri ilkbahar aylarına kadar görmeye devam edeceğiz. Risk gruplarının mutlaka aşılanması gerekir. Zamanın önemi yok. Ne zaman yaptırırlarsa 6 ay süreyle korur. Şu an görülen virüs tipleri, aşının önleyebildiği tipler. Bir de gün içinde mutlaka 4-5 kere elleri bol sabun ve suyla yıkamak çok önemli” dedi.

"GRİP AŞISI YERİNE SEBZE-MEYVE TÜKETİN"

Sayfa Yükleniyor...