Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun iş temposu içinde en sık görülen rahatsızlıklardan birini gerilim tipi baş ağrısı oluşturuyor.

Baş ağrısının genel olarak 2 gruba ayrıldığını belirten Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, “Primer baş ağrıları migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrısıdır. Baş ağrılarının yüzde 90’ından fazlası bu gruba girer. Sekonder baş ağrıları ise başka bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Enfeksiyonlar, kafa içinde yer tutan tümörler, damarı ilgilendiren hastalıklar bunlardan bazılarıdır” diyor.

Gerilim tipi baş ağrısının en yaygın baş ağrısı türü olduğunu belirten Özkardeş, baş ağrıları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Gerilim tipi baş ağrısı (GBA), erkeklerin yüzde 69’unu, kadınların yüzde 88’ini hayatlarının herhangi bir döneminde etkiler. Herhangi bir yaşta görülebilmekle birlikte en çok genç erişkin yaşlarda görülür. “Episodik” ve “kronik” olarak adlandırılan iki gruba ayrılabilir:

Episodik ağrılar, 30 dakika-7gün süren, baskılayıcı ve sıkıştırıcı karakterde ve başın her iki yanını tutan ağrılardır. Geçirilmiş en az 10 atak olmalıdır. Ağrı, alına ve enseye yayılabilir. Yılda 180 defadan az görülür ve şiddetli ağrı değildirler. Fiziksel aktivite ile artmayan ve bulantı yapmayan ağrılardır. Işık ve sesten birine karşı hassasiyet olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrılarında ise, hasta ayda en az 15 kez ve yılda en az 6 ay ağrı çeker.

AĞRI STRES SONRASI GELİYOR
Hastalık başlangıcında stres veya gerginlik olabilir. Bu faktörler kas kasılmasına veya kan akımında azalmaya neden olmazsa da, başı çevreleyen kaslarda hassasiyete neden olabilir. Kronik gerilim tipi baş ağrısında depresyon, altta gizlenen bir neden olarak aranabilir.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİ?
• Ağrısının sıklık ve şiddetinde artma olan hastalar
• 50 yaşından sonra ağrısı başlayan hastalar
• Ağrının, ateş, ensede katılık, deri döküntüsü ile birlikte olduğu hastalar
• HIV enfeksiyonu veya kanser teşhisi almış hastalarda baş ağrısı başlamışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

ACİL SERVİSE BAŞVURMANIZ GEREKEN DURUMLAR
• Daha önce baş ağrısı olmayan veya şimdiye kadar yaşadığı en kötü denilebilecek kadar şiddetli ağrı çeken hastalar acile başvurmalıdır. Baş ağrısı patlayıcı şekilde ve çok ani gelmişse, beyin içinde veya çevresinde olabilecek kanamayı ayırt etmek gerekir.
• Baş ağrısı ile birlikte görme kaybı, kol veya bacakta güç kaybı, konuşma ve anlama bozukluğu olan hastalar.
• Baş ağrısından önce travma geçiren hastalar hastanelerin acil servislerine gitmelidir.

Gerilim tipi baş ağrısı teşhisi hastanın öyküsüne ve muayenenin normal olmasına göre konulur. Baş ağrısı yapacak diğer nedenler hakkında şüphe varsa, BT veya MR çekilebilir. Şüphelenilen diğer nedenlere göre laboratuar incelemeleri de gerekli görülebilir.

AĞRI KESİCİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN
Pek çok GBA olan hasta aspirin ve parasetamol gibi ilaçlarla ağrılarını geçirirler. Bu ağrı kesicilerin düzensiz kullanımı, GBA’yı episodik tipten kronik tipe geçirebilir. Basit ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrılar için daha kuvvetli ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyen ağrılar için antidepresan, beta bloker ve antikonvülzan ilaçlar gibi önleyici tedaviler verilebilir. Bu ilaçlar, hastalık migren de olsa faydalı olabilecektir. Genellikle yeni ve etkisi hızlı olan antidepresan ilaçlar kullanılır, bu ilaçların yan etkileri de oldukça azdır. Antidepresan ilaçlar, etkili olup olmadıklarına karar verebilmesi için en az 1-2 ay kullanılmalıdırlar. Eğer hastada depresyon veya anksiyete bozukluğu varsa veya ilaçların aşırı kullanımı söz konusu ise, etkili tedaviyi başlamadan önce tüm ilaçlar kesilebilir.

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISINA KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER
• Yoğun iş temposundan kurtulun
• Kendinize zaman ayırın
• Bol bol yürüyüş yapın
• Kısa süreli ılık duşlar alın
• Gerginliğinizi artıracak türde kitap okumayın ve bu tarz filmler izlemeyin."