'Basit bir soğuk algınlığı' demeyin!

Soğuk algınlığından kaynaklı sinüzit yayılım gösterirse  yüz kemiklerinde iltihaplanmaya, körlüğe hatta menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi tabloya neden olabilir.

20.10.2014 - 12:29

'Basit bir soğuk algınlığı' demeyin!

Zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklık şikayetleri ile kendini gösterebilen sinüzit, yaşam kalitesini düşüren önemli rahatsızlıkların başında geliyor. Sinüs enfeksiyonu yayılım gösterirse, yüz kemiklerinde iltihaplanmalara, körlüğe, menenjite ve beyin apsesine neden olabiliyor.

KBB Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, sinüzitten korunmak için soğuk havalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğunu belirten İleri, "Çok fazla önemsenmeyen bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemlidir. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanmaktadır" dedi.

Sinüzitte uygun antibiyotik kullanılabildiğini belirten Dr. İleri, "Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı olmaktadır. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı bulmaktadır. Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisinin yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürmektedir" şeklinde konuştu.

CERRAHİ TEDAVİ NE ZAMAN ÖNERİLİR?
Hastalığın kronikleştiği durumlarda uygun ilaç tedavisine yanıt alınamadığında cerrahi tedavinin gündeme geldiğini söyleyen İleri, bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyne ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavinin devreye girdiğini aktardı. Cerrahi tedavide yaygın olarak endoskopik sinüs cerrahisinin kullanıldığını kaldeden ileri, "Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir" dedi ve sinüzitte doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti.

SİNÜZİTTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Sinüzitten korunmak için genel direnci düşürebilecek yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenmeden uzak durulması, ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmaması, klima kullanımına dikkat edilmesi, yaşam alanındaki havanın neminin çok düşük olmamasına özen gösterilmesi çok önemli. Sinüzitle ilgili yanlış bilinenler ise şöyle sıralanabilir:

“Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir”: Yanlış! Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit benzeri sorunlardır.

“Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar”: Yanlış! Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirtidir. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülebilir.

“Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır”: Yanlış! Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık grubu olan sinüzitin nazal polip formu, gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

“Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nükseder”: Yanlış! Uygun tanı ve cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyretmektedir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...